Reklama
Rozwiń

Spontaniczny wybryk kibiców nie podlega karze

Sąd uznał, że spontaniczny happening urządzony przez dwóch kibiców nie podlega karze ze względu na niską społeczną szkodliwość czynu.

Publikacja: 18.01.2013 08:25

Dwaj kibice wbiegli na murawę Stadionu

Dwaj kibice wbiegli na murawę Stadionu

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Do zdarzenia doszło podczas październikowego meczu reprezentacji Polski z Anglią. Nad stadionem przeszła ulewa, która uniemożliwiła rozegranie spotkania. W trakcie oczekiwania na decyzję organizatorów o odwołaniu meczu dwóch mężczyzn urządziło spontaniczny happening, „pływając" w powstałych na murawie kałużach.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi orzekł wobec nich dwuletnie zakazy stadionowe, umarzając warunkowo postępowanie karne na rok.

W grudniu w wyniku apelacji sąd okręgowy uchylił ten wyrok, a postępowanie wobec obu mężczyzn zostało umorzone ze względu na znikomą społeczną szkodliwość czynu.

– Nie pochwalam wbiegania kibiców na boisko podczas meczów, ale w tym konkretnym wypadku sąd pochylił się nad szczególnymi okolicznościami, w jakich doszło do zdarzenia. Wyrok jest precedensowy, ale dobry – ocenił obrońca obu mężczyzn, mec. Rafał Roszkowski.

Mateusz Dróżdż, wykładowca Uczelni Łazarskiego specjalizujący się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, zauważa, iż do tej pory sądy bardzo rzadko umarzały postępowania w sprawie wtargnięcia na murawę. – Nawet w celu przejścia z sektora na sektor czy ułożenia z rac krzyża dla  upamiętnienia zmarłego piłkarza – tłumaczy.

W jego opinii umorzenie postępowania jest decyzją kontrowersyjną, ale słuszną. – Inną sprawą jest zaś orzecznictwo sądów w podobnych sprawach wcześniej – zaznacza prawnik.

sygnatury akt: VI Ka 1522/12 VI Ka 1481/12

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono