Powstał on z połączenia dwóch projektów opracowanych w resortach: spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości. Proponuje się zmiany 11 ustaw, w tym pięciu kodeksów. Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.
Ustawa ma m.in. umożliwić sprzedaż piwa w trakcie mistrzostw. Policja mogłaby gromadzić dane osób zagrażających bezpieczeństwu podczas turnieju. Na stałe do kodeksu wykroczeń zostałoby wprowadzone karanie posiadania w miejscu publicznym niebezpiecznych narzędzi, takich jak nóż czy maczeta, kiedy jest podejrzenie, że mogą być użyte do popełnienia przestępstwa. Za wtargnięcie na boisko podczas meczu groziłaby odpowiedzialność karna. Osoby objęte dozorem elektronicznym, które ponownie weszłyby w konflikt z prawem, szłyby do więzienia.
W projekcie jest także zapis o wprowadzeniu tzw. rozprawy odmiejscowionej: sądzenie meczowych chuliganów byłoby możliwe bezpośrednio na stadionie.
Obrady Komisji Wspólnej ze strony samorządowej po raz pierwszy prowadził Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, wiceprezes Związku Miast Polskich. Komisja uzgodniła 26 propozycji zmian w prawie. Zaopiniowała m.in. projekty: założeń projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, ustaw – o środkach ochrony roślin i o odpadach, nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym.