Kara śmierci została zniesiona całkowicie w 88 krajach. 11 krajów zniosło ją z wyjątkiem szczególnych przestępstw takich jak zbrodnie wojenne, a kolejne 30 wprowadziły politykę niewykonywania jej (moratorium) lub nie wykonały żadnego wyroku od co najmniej 10 lat. W Polsce kary śmierci nie wykonuje się od 1988 roku, a w 1998 została zniesiona nowo wprowadzonym kodeksem karnym.
Biała Podlaska, Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Iława, Katowice, Kraków, Lublin, Lubliniec, Namysłowo, Oborniki Śląskie, Poznań, Resko, Rzeszów, Słupsk, Wałcz, Warszawa, Wrocław – to miasta, w których zorganizowane zostały obchody przypadającego 10 października Europejskiego Dnia przeciw Karze Śmierci.
Przygotowały je organizacje i osoby prywatne, które odpowiedziały na apel grupy „Horyzont - przeciw karze śmierci". "Horyzont" to grupa młodych ludzi, która działa od 2010 roku przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszeniu Młodych Dziennikarzy "Polis".
W ramach obchodów odbywać się będą pokazy filmów „W całunie", „Kapelan domu śmierci" i „Dominique's story", dyskusje, niektórzy przygotowali również warsztaty i stanowiska uliczne. Wszędzie rozdawane będą materiały dotyczące problemu kary śmierci.
W Polsce kary śmierci nie wykonuje się od 1988 (ostatni wyrok wykonano 21 kwietnia 1988 w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich na Stanisławie Czabańskim skazanym za gwałt i zabójstwo).