Nowe prawo ma zagwarantować, że środki ochrony przyznane ofierze w jednym kraju, będą obowiązywały także w innym. Chodzi np. o zakaz zbliżania się do ofiary przemocy. Dziś zakaz taki jest stosowany tylko w kraju, w którym zapadł wyrok. Podczas podróży lub przeprowadzki do innego państwa członkowskiego ofiara zostaje pozbawiona ochrony.

Odformalizowany ma być sam proces poprzedzający przyznanie środków ochrony. Państwa członkowskie będą zobligowane do stosowania wielojęzycznego standardowego formularza zawierającego najważniejsze informacje. Ułatwi to swobodny przepływ środków ochrony w Unii Europejskiej oraz pozwoli zaoszczędzić na kosztach tłumaczeń, jakie dodatkowo musiałaby ponieść osoba objęta ochroną.

Nowe zasady mają też na celu włączenie środków ochrony orzeczonych w przypadku czynów zagrażających godności, bezpieczeństwu lub integralności seksualnej, do wspólnych ram prawnych dotyczących odpowiedzialności karnej za czyny ścigane na mocy Europejskiego Nakazu Ochrony (EPO).

Jeżeli rozporządzenie zostanie przyjęte przez Radę Unii Europejskiej, nowe zasady zaczną obowiązywać od 11 stycznia 2015. Do tego czasu muszą je implementować poszczególne kraje UE. Rozporządzenie nie będzie uznawane jedynie na terytorium Danii.