Procedura karna stanowi, że policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, może uciec i się ukrywać. Każdemu zatrzymanemu przysługują prawa, o których policja musi go natychmiast poinformować.
Od dziś obowiązują specjalne wzory pouczeń dla zatrzymanych, tymczasowo aresztowanych i osób, wobec których stosuje się europejski nakaz aresztowania.
Lista pouczeń dla zatrzymanego liczy dziesięć pozycji. Obejmuje: prawo do informacji o przyczynie zatrzymania i do bycia wysłuchanym; do złożenia lub odmowy złożenia oświadczenia w swojej sprawie; do niezwłocznego kontaktu z adwokatem i bezpośredniej z nim rozmowy. Jeśli zatrzymany nie zna języka polskiego, należy mu zapewnić prawo do bezpłatnej pomocy tłumacza i otrzymania odpisu protokołu zatrzymania.
Cudzoziemiec ma też prawo do kontaktu z urzędem konsularnym lub z przedstawicielstwem dyplomatycznym państwa, którego jest obywatelem.
Musi ponadto mieć szansę powiadomienia o nieobecności rodziny, szkoły czy uczelni oraz wniesienia do sądu zażalenia na zatrzymanie w ciągu siedmiu dni. W zażaleniu można się domagać zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości zatrzymania. Ostatnie na liście znalazło się prawo do niezbędnej pomocy medycznej.