RPO skarży do Trybunału więzienną kąpiel raz w tygodniu

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, w których minister ustalił osadzonym częstotliwość kąpieli.

Publikacja: 22.07.2014 14:50

RPO skarży do Trybunału więzienną kąpiel raz w tygodniu

Foto: www.sxc.hu

Chodzi o przepisy dwóch rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości regulujących zasady wykonywania tymczasowego aresztowania oraz wykonywania kary pozbawienia wolności. Wskazano w nich, że tymczasowo aresztowani lub skazani mężczyźni korzystają z ciepłej kąpieli co najmniej raz w tygodniu. Zdaniem RPO minister nie miał prawa konkretyzować w taki sposób prawa osadzonych do odpowiednich warunków bytowych oraz warunków higieny.

W więzieniu musi być zdrowo

Jak pisze we wniosku do TK zastępca Rzecznika Stanisław Trociuk prawa te wynikają z art. 102 pkt 1 kodeksu karnego wykonawczego (k.k.w.). Zgodnie z tym przepisem skazani i tymczasowo aresztowani mają prawo do odpowiedniego ze względu na zachowanie zdrowia wyżywienia, odzieży, warunków bytowych, pomieszczeń oraz świadczeń zdrowotnych i odpowiednich warunków higieny. Jak podkreślił zastępca Rzecznika, w pojęciu „warunków bytowych" mieszczą się regulacje dotyczące wyposażenia cel mieszkalnych i innych pomieszczeń zakładów karnych i aresztów śledczych m.in. w urządzenia kąpielowe i urządzenia sanitarne. Natomiast sama ciepła kąpiel jako czynność higieniczna mieści się w pojęciu „warunków higieny", które muszą być odpowiednie ze względu na zachowanie zdrowia.

Zaskarżone przepisy wykonawcze zostały wydane na podstawie art. 249 § 1 k.k.w.. Zobowiązuje on ministra do określenia w drodze rozporządzenia regulaminów organizacyjno-porządkowych wykonywania kary pozbawienia wolności i wykonywania tymczasowego aresztowania. Przy ich określaniu minister ma uwzględnić m.in. organizację przyjęć do zakładów karnych i aresztów śledczych, zasady rozmieszczenia osadzonych w celach, porządek wewnętrzny, warunki opieki zdrowotnej i bytowej w tych placówkach, a także zagadnienia związane z przygotowaniem skazanych i tymczasowo aresztowanych do ich zwolnienia.

- Upoważnienie z art. 249 § 1 k.k.w. nie zawierało umocowania dla Ministra Sprawiedliwości do wprowadzenia w rozporządzeniu regulacji będących konkretyzacją wynikającego z art. 102 pkt 1 k.k.w. prawa skazanego (tymczasowo aresztowanego) do odpowiednich warunków higieny. Upoważnienie dotyczy bowiem spraw wyłącznie o charakterze organizacyjno-porządkowym – uważa zastępca RPO.

Mężczyzna potrzebuje częstszych kąpieli

Stanisław Trociuk podkreśla, że kwestionowane przepisy wprowadzają minimalny standard w zakresie utrzymania higieny osobistej osób pozbawionych wolności. Administracja więzienna może, ale nie musi zwiększać częstotliwości ciepłych kąpieli. Jego zdaniem jedna kąpiel w tygodniu dla mężczyzn jest niewystarczająca do utrzymania należytej higieny, a ponadto standard ten narusza konstytucyjną zasadę humanitarnego traktowania osób pozbawionych wolności.

- Traktowanie humanitarne to takie obchodzenie się z osobą pozbawioną wolności, które uwzględnia i respektuje pewne minimalne potrzeby każdego człowieka, odnosząc je do przeciętnych standardów danego społeczeństwa. Możliwość kąpieli raz w tygodniu nie może być uznana za traktowanie humanitarne nawet w odniesieniu do przeciętnego poziomu życia w polskim społeczeństwie – wskazuje zastępca RPO.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku