Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 06.10.2015 12:46 Publikacja: 06.10.2015 12:20
Dorota Rabczewska
Foto: Fotorzepa/Dominik Pisarek
Artykuł 196 kodeksu karnego: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”, zaskarżyła Dorota „Doda” Rabczewska. Na jego podstawie sąd skazał ją na 5 tys. zł grzywny za słowa: „bardziej wierzę w dinozaury niż w Biblię (...) bo ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła facet”. Powiedziała je w wywiadzie, jakiego udzieliła w 2009 r. Dziennikowi.pl.
O obrażeniu przez Dodę uczuć religijnych zawiadomili prokuraturę Ryszard Nowak, szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, oraz Stanisław Kogut, senator PiS.
W imię wolności
Mecenas Łukasz Chojniak, pełnomocnik piosenkarki, przekonywał we wtorek Trybunał, że to jedyny przepis kodeksu karnego, który chroni zranione uczucia, a te są bardzo indywidualną kwestią i trudno je zmierzyć. Skrajne zachowania, jak mowa nienawiści, penalizuje inny artykuł kodeksu karnego. Mec. Chojniak podkreślił, że zaskarżony przepis zbytnio ingeruje w wolność wypowiedzi, nie chroni osób, które nie wyznają religii, a na tysiące czytelników tylko dwie osoby zareagowały. Ponadto chodzi o wypowiedzi na styku działalności artystycznej.
Tak dla krytyki, nie dla zniewagi
Sędzia przewodniczący Stanisław Biernat zapytał retorycznie, czy wszystko, co czyni artysta, także po zejściu ze sceny, trzeba traktować jako pracę artystyczną.
A na pytanie sędzi Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej do pełnomocnika Dody, czy zna rodzaje spraw, w których szuka się innych pokrzywdzonych, mecenas Chojniak przyznał, że nie.
Poseł Wojciech Szarama mówił w imieniu Sejmu, że krytyka religii, postępowania niektórych przedstawicieli kościołów, nie jest w Polsce ograniczona, nie oznacza to jednak prawa do obrażania, znieważania. Rabaczewska udzielała wywiadu na chłodno i wiedziała, co mówi. Podobne było stanowisko prokuratury.
Trybunał się do niego przychylił.
– Uczucia religijne podlegają szczególnej ochronie ze względu na ich związek z wolnością i dlatego, że ludzkie emocje powiązane są z godnością człowieka – wskazał Andrzej Wróbel, sędzia sprawozdawca. – Zakaz znieważania dotyczy przedmiotów kultu, ale odnosi się także do podmiotu kultu – samego Boga. W państwie demokratycznym debata publiczna powinna być prowadzona w sposób cywilizowany i kulturalny, a prawo powinno zapobiegać wypowiedziom obraźliwym i zniewagom – podkreślił.
Trybunał zauważył też, że obraza uczuć religijnych może dotyczyć jedynie osób wyznających jakąś religię. A odnosząc się do głównego wątku wystąpienia mec. Chojniaka, że sformułowania zaskarżonego artykułu są nieprecyzyjne, sędzia Wróbel powiedział, że prawo musi się posługiwać takimi zwrotami, a marzenie o ich wyeliminowaniu to utopia. Poza tym określenia te nie funkcjonują w próżni prawnej, ale obrastają orzecznictwem i wykładnią.
Na marginesie TK wskazał, że może kara więzienia, nawet potencjalna, jest zbyt restrykcyjna. Jednocześnie tego przestępstwa można się dopuścić tylko umyślnie i tylko publicznie.
Podczas rozprawy wiele mówiono o podobnym procesie muzyka Adama „Nergala” Darskiego. Został uniewinniony za podarcie Biblii na koncercie. Sąd Najwyższy uznał, że koncert był zamknięty i grupował zwolenników piosenkarza. W jego wybryku nie dopatrzył się także umyślności.
Sygn. akt SK 54/13
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym posłanki Koalicji Obywatelskiej Kingi Gajewskiej. Polityczka została w tej sprawie przesłuchana w charakterze świadka - donosi portal "Wirtualna Polska".
Były senator PiS Waldemar Bonkowski nie będzie musiał wykonywać prac społecznych – poinformowało Radio Gdańsk. Prace te były częścią kary za znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem.
Zrzucanie niebezpiecznych przedmiotów na balkon mieszkającego niżej sąsiada, zaowocowało eskalacją długotrwałego konfliktu. Sprawa o sąsiedzkie zniesławienie zakończyła się w sądzie.
Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. był w chwili zdarzenia pod wpływem alkoholu – wynika z opinii toksykologicznej biegłych. Informację o niej przekazał w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.
Próbuję zawsze wyciągać pierwszy dłoń do zgody. Staram się też myśleć jak szachista i mam przygotowane inne rozwiązania w przypadku braku kompromisu – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Bogdan Święczkowski, nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Prokuratura wycofuje się ze sprawy ojca Tadeusza Rydzyka i jego współpracowników - informuje portal "Wirtualna Polska". Chodzi o proces karny, jaki Sieć Watchdog Polska wytoczyła fundacji Lux Veritatis.
Szykowane przez resort sprawiedliwości drobne zmiany w tłumaczeniach dokumentów spraw karnych mogą sparaliżować wiele procesów i kosztować państwo miliony złotych. Związek zawodowy prokuratorów ostrzega przed kosztowymi konsekwencjami.
Rzecznik dyscyplinarny przy ministrze nauki wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie dyscyplinarnej dr. Michała Sopińskiego, rektora-komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas