Mandaty: kierowca będzie miał więcej czasu na uiszczenie kary

Ukarany kierowca będzie miał dwa tygodnie, a nie jak dziś siedem dni, na uiszczenie kary.

Aktualizacja: 18.04.2019 13:46 Publikacja: 18.04.2019 07:11

Mandaty: kierowca będzie miał więcej czasu na uiszczenie kary

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Prezes Rady Ministrów wysłał do Rządowego Centrum Legislacji projekt zmian w rozporządzeniu o wystawianiu mandatów drogowych.

Czytaj także: Wykroczenia drogowe: dobrowolne poddanie się karze a punkty karne

Powód? Zmiany, które wchodzą w życie 1 maja 2019 r. Te stanowią, iż funkcjonariusz nakładający grzywnę w drodze mandatu karnego jest obowiązany wskazać jej wysokość, określić zachowanie stanowiące wykroczenie, datę i miejsce jego popełnienia oraz kwalifikację prawną. Musi także poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy.

W dodatku nowelizacja kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wprowadziła obowiązek doręczenia mandatu karnego zaocznego sprawcy.

To rozwiązanie pojawia się obok tego, które obowiązuje dziś – pozostawienia mandatu w miejscu, z którego sprawca będzie mógł go niezwłocznie odebrać.

Dodatkowo z racji wydłużenia z 7 do 14 dni terminu na uiszczenie grzywny (co jest z kolei związane ze wspomnianym zastępczym lub pośrednim sposobem doręczenia mandatu karnego zaocznego) zmianie uległ sposób liczenia tego terminu.

Jak się go liczy po nowemu? Od dnia wystawienia mandatu bądź jego doręczenia, a prawomocność mandatu karnego zaocznego następuje z chwilą uiszczenia uprawnionemu organowi grzywny we wskazanym terminie.

W nowelizacji rozporządzenia dostosowano także treść wzorów formularzy mandatów karnych będących załącznikami do zmienianego rozporządzenia. Wprowadzono również przepisy przejściowe dotyczące możliwości stosowania formularzy mandatów karnych wydanych na podstawie przepisów dotychczasowych do czasu wyczerpania ich nakładów.

Nowe przepisy dotyczyć będą blisko stutysięcznej rzeszy policjantów, 700 inspektorów transportu drogowego, ok. 9 tys. strażników gminnych i ponad 17 mln kierowców.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem