Dowód? W 2010 r. zarzuty popełnienia przestępstw drogowych usłyszało 150 399 osób. Zdecydowaną większość stanowili mężczyźni – 95,8 proc. Liczba kobiet podejrzanych o takie przestępstwa wyniosła 6328, czyli tylko 4,2 proc. ogółu.
Najczęstszymi z przestępstw drogowych są: prowadzenie pojazdu mechanicznego lub innego pojazdu w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości (art. 178a kodeksu karnego) oraz spowodowanie wypadku drogowego (art. 177 k.k.).
Wypadki miarą
– Policyjne statystyki tylko potwierdzają prezentowaną przeze mnie od lat opinię – mówi „Rz" Tomasz Matuszewski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. Dodaje, że choć pewnie wielu kierowców mężczyzn nie zgadza się z tą opinią, to miarą umiejętności kierowców jest udział w wypadkach na drodze. A tu liczby są nieubłagane. Sprawcami śmiertelnych wypadków na drodze w minionym roku było 88,7 proc. mężczyzn i 11,3 proc. kobiet.
– Kobiety jeżdżą z większą wyobraźnią, mniej agresywnie. Nie są zainteresowane walką na drodze – wyjaśnia Tomasz Matuszewski.
Po alkoholu
Identycznego zdania jest Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji: – Kobiety jeżdżą bezpieczniej. Bardzo niewiele z nich wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu – to zaledwie 2,6 proc. odnotowanych zdarzeń. U mężczyzn statystyka jest przytłaczająca – stanowią 97,3 proc. podejrzanych o jazdę na podwójnym gazie. Alkohol wyzwala brawurę, a właśnie ta kończy się najczęściej tragicznie.