Każdego ranka przejeżdżam dość ruchliwą ulicą, przy której na pewnym odcinku obowiązuje zakaz zatrzymywania. Mimo to często stoi tam dostawcza ciężarówka i trwa rozładunek towaru dla sklepu spożywczego znajdującego się w bloku tuż przy ulicy. Zakaz łamią także notorycznie taksówki podjeżdżające pod mieszkańców tego bloku.  Dostawczak i taksówki tarasują część jezdni (chodnik jest tam zbyt wąski) czego efektem są denerwujące korki. Czy taksówki i samochody dostawcze nie muszą stosować się do zakazu zatrzymywania?

– pyta czytelnik.

Przypomnijmy: zatrzymanie pojazdu to unieruchomienie go na maksymalnie jedną minutę. Jeśli trwa dłużej - mamy do czynienia z postojem. W obu przypadkach nie ma znaczenia, czy kierowca opuścił pojazd i czy silnik pojazdu jest uruchomiony czy nie.

Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w takim miejscu i w takich warunkach, w których jest on widoczny z dostatecznej odległości dla innych uczestników ruchu drogowego i nie powoduje zagrożenia ruchu drogowego lub jego utrudniania. Znaki zakazujące zatrzymywania lub postoju ustawia się na drogach m.in. w celach zachowania bezpieczeństwa pieszych lub  zapewnienia płynności ruchu, tak aby pojazdy parkujące nie utrudniały ruchu lub nie zagrażały bezpieczeństwu. Zatrzymanie pojazdu w takich miejscach - nawet jeśli celem jest to rozładowanie towaru lub oczekiwanie na pasażera taksówki - jest zabronione. Czytelnik może poprosić o interwencję policję lub straż miejską.

Jeśli w tym miejscu nie ma innych możliwości zapewnienia dostawy towarów lub postoju taxi, to być może konieczna jest zmiana organizacji ruchu poprzez zmianę oznakowania. Pod znakiem zakazu zatrzymywania lub postoju  można umieścić tabliczkę informacyjną, że zakaz nie dotyczy zaopatrzenia lub taksówek przez cały dzień lub tylko w określonych godzinach.  Jednak z wnioskiem w tej sprawie powinien wystąpić  do zarządcy drogi podmiot zainteresowany zalegalizowaniem postoju, czyli właściciel sklepu, korporacje taksówkowe lub zarządca nieruchomości, na której stoi blok. Po zmianie oznakowania drogi, podmiot, który chce korzystać z wyłączenia umieszczonego pod znakiem zakazu, powinien wystąpić o wydanie na to zezwolenia.