Karta rowerowa, prawo jazdy na skuter i samochód - wyjaśnienia eksperta

Publikacja: 07.05.2013 03:00

Robert Tomaszewski, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Warszawa 

Robert Tomaszewski, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Warszawa 

Foto: Rzeczpospolita

Red

Wyjaśnia Robert Tomaszewski, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Warszawa

- Czy rowerzyści mogą jeździć po drodze obok siebie? Kiedy jest to możliwe?

Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Istnieje jednak wyjątek, który na to pozwala, ale tylko w przypadku jazdy obok innego roweru lub motoroweru i tylko wtedy, gdy nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Jak widzimy, oprócz wspomnianego wyjątku, przepis definitywnie zabrania jazdy obok pojazdu innego niż rower lub motorower.

Nie jest z kolei zabroniona jazda obok innego uczestnika ruchu na drodze dla rowerów. Na szerokiej drodze rowerowej jest to względnie bezpieczne i nie utrudni ruchu pozostałym cyklistom. Musimy jednak pamiętać, że na węższej ścieżce rowerowej możemy przeszkadzać innym rowerzystom, którzy na przykład będą chcieli nas wyprzedzić.

Podsumowując, na jezdni stosujemy się do przepisów określających zasady poruszania się obok innych uczestników ruchu, a na drodze dla rowerów pamiętamy, że nie jesteśmy na niej sami i staramy się współuczestniczyć z innymi cyklistami w sposób partnerski.

- Jeśli szkoła nie organizuje kursów na kartę rowerową, to gdzie mogę się zgłosić z dzieckiem, by taką kartę wyrobić?

W programie kształcenia ogólnego zawarte są treści umożliwiające przygotowanie ucznia szkoły podstawowej do ubiegania się o wydanie karty rowerowej. Zajęcia dla zainteresowanych uczniów prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikacje. Gdy szkoła nie organizuje kursów na kartę rowerową, jej dyrektor może zawrzeć porozumienie z wojewódzkim ośrodkiem ruchu drogowego lub ośrodkiem szkolenia kierowców posiadającym poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań, o nieodpłatnym uczestnictwie uczniów w zajęciach organizowanych przez ten ośrodek dla osób ubiegających się o wydanie karty rowerowej.

Szkolenie takie jest nieodpłatne, ponieważ wszystkie koszty uczestnictwa uczniów w zajęciach są pokrywane ze środków własnych wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub ośrodka szkolenia kierowców. Wystarczy, że dyrektor szkoły, do której uczęszcza dziecko, złoży odpowiednie podanie (również drogą elektroniczną) do dyrektora wojewódzkiego ośrodku ruchu drogowego lub kierownika ośrodka szkolenia kierowców z prośbą o możliwość uczestnictwa dzieci w kursie na kartę rowerową.

- Czy mogę pozwolić dziecku (11 lat) samemu jeździć do szkoły na rowerze? Czy potrzebne jest do tego jakieś pozwolenie pisemne?

Dziecko w wieku 11 lat nie potrzebuje pisemnego pozwolenia, by samodzielnie poruszać się po drodze. Jednak gdy jeździ rowerem, powinno posiadać kartę rowerową, którą może uzyskać po ukończeniu 10. roku życia. Ważne jest również, by rower, którym porusza się nasze dziecko, spełniał odpowiednie warunki techniczne. Przypomnijmy najważniejsze z nich. Rower powinien być wyposażony:

- z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;

- z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;

- w światła kierunkowskazów, jeżeli konstrukcja roweru uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;

- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;

- w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Dopuszcza się stosowanie migających świateł pozycyjnych.

Dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu (z wyjątkiem drogi dla pieszych). Ale warto, by dziecko, jadąc czy prowadząc rower, było dobrze widoczne również w mieście.

- Ile lat musi mieć dziecko, żeby wyrobić kartę, i kiedy jest mu ona potrzebna do samodzielnej podróży?

Minimalny wiek uprawniający do kierowania rowerem to 10 lat. Młodsze dzieci mogą poruszać się rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej. Są wówczas traktowane jako piesi i obowiązują je przepisy dotyczące ruchu pieszych określone w ustawie – Prawo o ruchu drogowym. Dokumentem stwierdzającym uprawnienia do kierowania rowerem jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

Przepisy kodeksu drogowego wskazują, że kierujący pojazdem (więc także rowerzysta) jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem. Według art. 1 kodeksu drogowego przepisy obowiązują na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu, a także poza tymi miejscami w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób lub wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

Tak więc kierujący rowerem musi posiadać przy sobie kartę rowerową, jeżeli znajduje się w opisanych wyżej miejscach bez względu na to, czy porusza się samodzielnie, pod opieką starszej osoby czy z rówieśnikami. Nie wymaga się uprawnień do kierowania rowerem od osób, które ukończyły 18 lat.

- Do jakiego wieku rowerzyści mają obowiązek jeździć w kasku?

Przepisy nie nakładają obowiązku używania w czasie jazdy kasków przez kierujących rowerami. Zgodnie z art. 40, ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym tylko kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Jednak mając na uwadze bezpieczeństwo naszych dzieci, oczywiste wydaje się zapewnienie im odpowiednich kasków, elementów odblaskowych oraz strojów ochronnych.

- Mam 15 lat. Czy do podróżowania skuterem potrzebuję prawa jazdy kategorii AM?

Skuter, to lekki, obudowany motorower lub motocykl, który prowadzi się bez obejmowania go nogami, o ograniczonych osiągach, z silnikiem i zbiornikiem paliwa najczęściej umieszczonymi pod kanapą. Posiada stałe osłony nóg, obniżoną ramę ułatwiającą wsiadanie, a zamiast podnóżków podesty dające oparcie całej stopie. Najlżejsze, z silnikiem do 50 cm³, w rozumieniu przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym są zaliczane do motorowerów. Minimalny wymagany wiek do kierowania motorowerem to 14 lat. Każdy kto osiągnął wymagany wiek i chce poruszać się motorowerem, musi posiadać prawo jazdy kategorii AM, chyba że prawo do kierowania tym pojazdem wynika z innych posiadanych uprawnień.

- Czy jeśli mam 20 lat i kategorię B mogę jeździć skuterem bez AM?

Wymagany minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorii B wynosi 18 lat. Z kolei prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania:

- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

- zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w pkt pierwszym oraz z przyczepy lekkiej,

- zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w pkt pierwszym oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg,

- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Mając na uwadze powyższe, dwudziestolatek posiadający prawo jazdy kategorii B będzie mógł poruszać się skuterem, gdyż wynika to z posiadanych przez niego uprawnień.

Oczywiście jeśli mamy do czynienia ze skuterem dwu- lub trójkołowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h; każdy skuter o pojemności większej niż 50 cm3 w rozumieniu przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym jest już motocyklem, tak więc jazda takim skuterem, przy posiadaniu prawa jazdy kategorii B, będzie zabroniona.

Niepokojący jest fakt, że osoby które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami mogą w Polsce poruszać się motorowerem nie posiadając żadnych uprawnień. Tak więc jeśli teraz czytelnik ma 20 lat, to mógłby jeździć motorowerem baz prawa jazdy kategorii B, a co za tym idzie, bez odpowiedniego szkolenia i może nawet umiejętności.

- Ukończyłem kurs na prawo jazdy kategorii A w grudniu 2012 r. (mam 21 lat). Do egzaminu przystąpiłem dopiero w marcu, ale nie z mojej winy, bo w styczniu egzaminy na tę kategorię się nie odbywały. Teraz dowiedziałem się, że nie dostanę kategorii A, bo nie mam 24 lat. Czy to prawda?

Zanim odpowiem na to teoretyczne, jak sądzę, pytanie, chciałbym się dowiedzieć, w którym ośrodku egzaminacyjnym zdawał pan egzamin na prawo jazdy kategorii A? Pytam z dwóch powodów. Po pierwsze, nie zostałby pan dopuszczony do egzaminu na tę kategorię, a po wtóre, żaden WORD nie prowadził egzaminów praktycznych na kategorię A w marcu 2013 r.

Jak już wspomniałem, zapewne chodzi o hipotetyczną sytuację, w której absolwent „starego" kursu na prawo jazdy kategorii A chce przystąpić do egzaminu w chwili obowiązywania przepisów ustawy o kierujących pojazdami. Otóż, jeżeli kandydat ukończył 18 lat, to może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii A2, które uprawnia do kierowania:

- motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,

- motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Niestety, o prawo jazdy kategorii A kandydat będzie mógł się ubiegać dopiero po ukończeniu 24 lat, lub 20 lat, jeżeli mając 18 lat zda egzamin państwowy na kategorię A2 prawa jazdy, gdyż przepis stanowi, że wymagany minimalny wiek do kierowania pojazdem określonym w prawie jazdy kategorii A wynosi 20 lat, jeżeli osoba co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2.

W pana przypadku sytuacja wygląda następująco: jeśli przystąpi pan do egzaminu na kategorię A2 prawa jazdy mając 21 lat, to po zdanym egzaminie będzie pan mógł ubiegać się o uprawnienia kategorii A w wieku 23 lat. Jeżeli nie – musi pan czekać do osiągnięcia wymaganego wieku dla kategorii A, czyli 24 lat

- Czy na skuterze trzeba jeździć w kasku?

Zgodnie z art. 40, ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

Wiedząc, że skuter to lekki, obudowany motorower lub motocykl (w zależności od pojemności silnika oraz konstrukcyjnych ograniczeń prędkości) możemy jednoznacznie stwierdzić, że poruszając się takimi pojazdami musimy używać kasków ochronnych.

Wyjaśnia Robert Tomaszewski, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Warszawa

- Czy rowerzyści mogą jeździć po drodze obok siebie? Kiedy jest to możliwe?

Pozostało 98% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Prawo dla Ciebie
PiS wygrywa w Sądzie Najwyższym. Uchwała PKW o rozliczeniu kampanii uchylona
W sądzie i w urzędzie
Już za trzy tygodnie list polecony z urzędu przyjdzie on-line
Dane osobowe
Rekord wyłudzeń kredytów. Eksperci ostrzegają: będzie jeszcze więcej
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawnicy
Ewa Wrzosek musi odejść. Uderzyła publicznie w ministra Bodnara