Wynik głosowania: 13 senatorów za, 13 wstrzymało się od głosu, pięciu przeciw. Najwięcej wątpliwości senatorów wzbudził art. 5 noweli dodany w poprawce zgłoszonej podczas II czytania projektu w Sejmie. Przesuwa ona termin wejścia w życie surowego kk z 14 marca na 1 października br. Przepisy o konfiskacie aut pijanym kierowcom mają wejść w życie dopiero rok później. Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, uważa, że taka zmiana była potrzebna, bo w tym samym czasie toczyły się w Sejmie prace nad nowelizacją kkw oraz nowelą ustawy o resocjalizacji nieletnich, i trzeba je ze sobą zsynchronizować.
Uwagi do art. 5 zgłosiło senackie biuro legislacyjne. Mieli je też senatorowie opozycji. Z jednej strony negatywnie oceniają nowelę, z drugiej mają świadomość, że jeśli wprowadzą poprawki, to Sejm nie upora się z nimi szybko i nowela wejdzie 14 marca. A tego by nie chcieli. Większość wstrzymała się od głosu, ale niektórzy zapowiedzieli, że być może wnioski o odrzucenie pojawią się na posiedzeniu plenarnym, które rusza już w poniedziałek. Nic więc nie wiadomo.
Etap legislacyjny: przed decyzją Senatu
Czytaj więcej
Już za rok w Polsce nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, zawsze straci samochód i to niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Auta będą jednak też konfiskowane kierowcom, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi i spowodowali wypadek. W UE takie przepisy są już znane.