W 2021 r. policjanci odnotowali prawie 1,2 tys. wypadków z udziałem rowerzystów. To większa liczba zdarzeń niż przez ostatnie dwa sezony w tym samym czasie, a trzeba pamiętać, że szczyt rowerowego sezonu dopiero przed nami. Co piąty zatrzymany cyklista był po piwie lub mocniejszym trunku. Pijany przysłowiowy Kowalski jest w trudnej sytuacji przy zatrzymaniu na rowerze. Cyklista poseł po kilku głębszych musi się tłumaczyć, może też ponieść podwójną karę. I tylko do pewnego momentu chroni go immunitet.
Tylko po piwie czy już pijany
W polskim prawie wyróżnione są dwie sytuacje związane ze spożywaniem alkoholu.
Czytaj więcej
2,5 tys. zł za jazdę po kilku piwach na rowerze czy 400 zł za zbyt szybką jazdę hulajnogą. Obowiązujący od 1 stycznia wyższy taryfikator mandatów nie ominie rowerzystów czy miłośników hulajnóg.
Definicję stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy: zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm sześc. wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. To jest przestępstwo.
W prawie karnym, poza stanem nietrzeźwości, wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym: zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześc. wydychanego powietrza.