Zdecydowana większość kierujących nie stosuje się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i bardzo trudno się spodziewać, że wystarczy jedynie korekta legislacyjna przepisów by to zmienić – to informacja podawana przez wydziały ruchu drogowego policji w całej Polsce.

Zgodnie z informacją z komend rejonowych policji w całym kraju niemal standardem jest jazda po mieście z prędkością 70–80 km/h.

Łamanie przepisów i wysoka prędkość to najczęstsza przyczyną tragedii.

Czytaj także: Mandaty za nieodśnieżone auto i włączony silnik

Rafał Weber, odpowiedzialny za te sprawy w resorcie infrastruktury, twierdzi, że w 2020 r. zaplanowano m.in. realizację kampanii społecznej dotyczącej ochrony pieszych w obszarze przejść dla pieszych i zachowania szczególnej ostrożności przez pieszych przy wchodzeniu na przejście, a także realizacja kampanii społecznej na rzecz ograniczenia nadmiernej prędkości i przestrzegania obowiązujących limitów prędkości.

Wiceminister przywołuje policyjne statystyki wypadków drogowych oraz ich skutków spowodowanych przez kierujących niedostosowujących prędkości do warunków ruchu w latach 2015–2019.

I tak w 2015 r. doszło do 6807 wypadków, były 743 ofiary śmiertelne, 9219 rannych. W 2016 r. było 7195 wypadków, 846 ofiar śmiertelnych, 9619 rannych. A w 2019 r. – 6268 wypadków, 770 ofiar śmiertelnych, 8031 rannych.

– Organem właściwym w sprawach taryfikatora mandatowego – rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń – jest minister spraw wewnętrznych i administracji.

Od lat mówi się o zmianie taryfikatora mandatów za wykroczenia na drodze. Maksymalnie dziś wynosi on 500 zł (a wyjątkowo 1 tys. zł w przypadku kilku wykroczeń) – to zdaniem policjantów – to nie jest kwota, która może działać prewencyjnie.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Podobno projekty nowego taryfikatora (surowszego o 30 proc. od dotychczasowego) są już gotowe.