Kierowcy nic sobie nie robią z mandatów

W pandemii zmniejszył się ruch drogowy i mniej jest kar za przewinienia. Nie spadła jednak liczba piratów za kółkiem. 70–80 km/h w mieście to standard.

Publikacja: 05.03.2021 06:45

Kierowcy nic sobie nie robią z mandatów

Foto: AdobeStock

Zdecydowana większość kierujących nie stosuje się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i bardzo trudno się spodziewać, że wystarczy jedynie korekta legislacyjna przepisów by to zmienić – to informacja podawana przez wydziały ruchu drogowego policji w całej Polsce.

Zgodnie z informacją z komend rejonowych policji w całym kraju niemal standardem jest jazda po mieście z prędkością 70–80 km/h.

Łamanie przepisów i wysoka prędkość to najczęstsza przyczyną tragedii.

Czytaj także: Mandaty za nieodśnieżone auto i włączony silnik

Rafał Weber, odpowiedzialny za te sprawy w resorcie infrastruktury, twierdzi, że w 2020 r. zaplanowano m.in. realizację kampanii społecznej dotyczącej ochrony pieszych w obszarze przejść dla pieszych i zachowania szczególnej ostrożności przez pieszych przy wchodzeniu na przejście, a także realizacja kampanii społecznej na rzecz ograniczenia nadmiernej prędkości i przestrzegania obowiązujących limitów prędkości.

Wiceminister przywołuje policyjne statystyki wypadków drogowych oraz ich skutków spowodowanych przez kierujących niedostosowujących prędkości do warunków ruchu w latach 2015–2019.

I tak w 2015 r. doszło do 6807 wypadków, były 743 ofiary śmiertelne, 9219 rannych. W 2016 r. było 7195 wypadków, 846 ofiar śmiertelnych, 9619 rannych. A w 2019 r. – 6268 wypadków, 770 ofiar śmiertelnych, 8031 rannych.

– Organem właściwym w sprawach taryfikatora mandatowego – rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń – jest minister spraw wewnętrznych i administracji.

Od lat mówi się o zmianie taryfikatora mandatów za wykroczenia na drodze. Maksymalnie dziś wynosi on 500 zł (a wyjątkowo 1 tys. zł w przypadku kilku wykroczeń) – to zdaniem policjantów – to nie jest kwota, która może działać prewencyjnie.

Podobno projekty nowego taryfikatora (surowszego o 30 proc. od dotychczasowego) są już gotowe.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie