Posłowie zdecydowali, że nowy egzamin będzie bardziej życiowy dla kandydatów na kierowców. Część pytań na teście zostanie zastąpiona komputerowymi symulacjami. Nowe przepisy przewidują egzamin złożony z 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań różnych dla poszczególnych kategorii prawa jazdy. Odpowiedzi trzeba udzielić niemal natychmiast (chodzi o to, by kandydat na kierowcę podejmował decyzje tak szybko, jak to będzie konieczne na drodze).
Z wiedzy podstawowej i specjalistycznej zostaną postawione pytania jednokrotnego wyboru. Ze specjalistycznej polegać będą na wyborze jednej z trzech odpowiedzi – A, B, C – w ciągu 50 sekund. Niewskazanie żadnej odpowiedzi to zero punktów. Najwyżej oceniane – 3 pkt – będą pytania najważniejsze dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. dotyczące pierwszeństwa na drodze czy znajomości znaków); najmniej – 1 pkt – pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, np. dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta. Suma punktów możliwych do uzyskania z części teoretycznej egzaminu państwowego wynosi 74; do zdania potrzeba 68 punktów. Czas trwania egzaminu państwowego przewidziano na 25 minut.
Policja bez limitu
Niedobra wiadomość dla kierowców to przesunięcie przez Sejm do 4 stycznia 2016 r. przepisu ograniczającego do dziesięciu liczbę punktów karnych, którymi może nas ukarać drogówka podczas jednej kontroli.
Co to oznacza? Po popełnieniu kilku wykroczeń jednocześnie można nawet stracić prawo jazdy. Drogówka nie ma dziś limitu punktów, które może nałożyć na kierowcę podczas jednej kontroli. Trzeba więc uważać, zwłaszcza teraz, gdy od czerwca 2012 r. obowiązuje surowszy taryfikator punktów karnych (za rozmowę przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego jest np. 5 punktów).
Reedukacja po staremu
Za sprawą piątkowej decyzji posłów odłożone w czasie do 4 stycznia 2016 r. zostaną również: obowiązek odbycia pomiędzy czwartym i ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego, obowiązek kierowania w okresie próbnym – przez pierwsze osiem miesięcy – wyłącznie samochodem oznakowanym okrągłą nalepką z zielonym symbolem liścia klonowego czy też odbycie kursu reedukacyjnego dla osób, które w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia.