Wszystkie prawa jazdy wydawane od 19 stycznia 2013 r. będą ważne maksymalnie 15 lat. Taki dokument otrzymają też kierowcy, którzy dziś mają uprawnienia bezterminowe. Po 15 latach trzeba będzie wyrobić następny.
Co będzie potrzebne do wymiany? Wizyta u starosty, wniosek; opłata 84 zł (wkrótce 100 zł) i badania lekarskie. Te ostatnie, jak twierdzi Ministerstwo Transportu, nie zawsze będą konieczne. Nie wszystkim się to pobłażanie podoba.
Zdrowy na oko
Ustawa o kierujących pojazdami, która reguluje przepisy o wymianie dokumentów, odsyła do przepisu o przeciwwskazaniach do prowadzenia auta. W jednym z nich mówi o dyskwalifikacji osoby, u której w badaniu lekarskim stwierdzono aktywną formę uzależnienia od alkoholu lub narkotyków.
– W jaki sposób będzie się weryfikować uzależnienia, skoro badania nie będą dla wszystkich obligatoryjne? – zastanawia się Krzysztof Kalinowski z dolnośląskiego stowarzyszenia kierowców. Uważa on, że skoro nie będzie obowiązkowych badań, a dla wymiany dokumentu z bezterminowego na terminowy zasadnicze znaczenie ma mieć aktualizacja fotografii, to tak naprawdę chodzi o to, żeby na tym przedsięwzięciu zarobił budżet. I wylicza, że w Polsce mamy ok. 10 mln kierowców, ponad 8 mln będzie musiało dokument zastąpić innym, a cała ta procedura będzie wkrótce kosztowała 100 zł.
Brak obowiązkowych badań przy wymianie dokumentu bezterminowego na terminowy budzi sprzeciw nie tylko kierowców.