Przykład!
Plac manewrowy kat. B (samochód osobowy): przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy, ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu, ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.
Zadanie do powtórki
Zanim przystąpisz do egzaminu, złóż wniosek o wydanie prawa jazdy z odpowiednimi załącznikami. Ośrodek egzaminowania powinien wyznaczyć termin umożliwiający przeprowadzenie egzaminu w ciągu miesiąca od złożenia wymaganych dokumentów, czyli zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, i orzeczenie lekarskiego.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej. Od zdania teorii nie może upłynąć więcej niż pół roku.
A co z praktyką?
Formuła egzaminu praktycznego pozostanie bez zmian. Jedynie motocykliści będą musieli wykonać na placu dodatkowe manewry – ominąć przeszkodę i przejechać między bramkami. Nowością będzie jednak to, co od stycznia 2013 roku czeka kandydatów na kierowców. Warto przy tym wiedzieć, że szkolenie można będzie rozpocząć na trzy miesiące przed 18. urodzinami, a egzamin zdać na miesiąc przed nimi. Dokument otrzymamy po osiągnięciu pełnoletności.
Każde zadanie w trakcie egzaminu praktycznego można na ogół wykonywać dwa razy, np. skręt w lewo czy prawo. Są jednak wyjątki – są zadania, które wykonane źle w sposób zagrażający bezpieczeństwu mogą już przy pierwszej. Dodatkowo w wypadku parkowania jest możliwa korekta w każdej próbie.
Jazda egzaminacyjna to również zawracanie oraz hamowanie we wskazanym miejscu. W jej trakcie należy przejechać przez różne rodzaje skrzyżowań (równorzędne, oznakowane znakami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu, z sygnalizacją świetlną oraz takie, na których ruch odbywa się wokół wyspy – popularne ronda).