Od 19 stycznia zmienia się nie tylko egzamin teoretyczny na prawo jazdy wszystkich kategorii, ale także wzór samego prawa jazdy oraz obieg dokumentów przy jego wyrabianiu. Minister transportu ustalił też na nowo zasady funkcjonowania wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.
Nowe przepisy rozporządzeń ministra transportu przewidują egzamin złożony z pytań generowanych w czasie rzeczywistym (będą się pokazywać na bieżąco). Ma się składać z 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. W tym 10 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, sześć o średnim i cztery o znaczeniu niskim. Pytania będą punktowane według schematu bezpieczeństwa: od 3 pkt za prawidłowe odpowiedzi na pytania mające największe znaczenie dla bezpieczeństwa do 1 pkt – przy znaczeniu najmniejszym. Test ma być przeprowadzany maksymalnie dla 20 osób na sali.
To nie koniec zmian. Minister zdrowia podał także w rozporządzeniu szczegóły prowadzenia kursów reedukacyjnych z problematyki alkoholowej i narkotykowej. Zanim kierowca złapany na prowadzeniu auta na kacu lub pod wpływem narkotyków odzyska na nowo prawo jazdy, będzie musiał przejść specjalny kurs. Jego koszt wyniesie 400 zł. Kursy w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego będą prowadzone w formie dwóch ośmiogodzinnych spotkań w grupach liczących od 10 do 15 osób. Ma zawierać m.in. wykład dotyczący podstawowych informacji o wpływie prowadzenia pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na sprawność kierujących pojazdami. Na zajęciach ma być też wykład obalający mity i stereotypy dotyczące prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Uczestnicy kursu będą też przeprowadzać autodiagnozę dotyczącą m.in. używania alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, poziomu samokontroli oraz tendencji do ryzykownych zachowań.
Odbędą się też warsztaty poświęcone zarówno analizie powodów, dla których uczestnicy zdecydowali się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu czy środka działającego podobnie do alkoholu, jak i umiejętności organizowania bezpiecznego powrotu do domu, gdy spożycie alkoholu uniemożliwia prowadzenie samochodu.