M.L. w okresie od 21 lutego do 14 listopada 2011 roku, a więc w ciągu niespełna roku, dopuścił się wielokrotnego naruszenia przepisów ruchu drogowego, za które przypisano mu łącznie 30 punktów. W związku z tym 30 kwietnia 2012 roku Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach wystąpił do starosty o kontrolne sprawdzenie jego kwalifikacji, a także zatrzymanie prawa jazdy do chwili uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu. Starosta podjął taką decyzję. Została ona jednak zaskarżona przez kierowcą, a następnie uchylona w całości przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
W odwołaniu M.L. zarzucił, że decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy jest dla niego krzywdząca, ponieważ pracuje on jako kierowca i 24 lutego 2012 r. odbył szkolenie dla kierowców, które zmniejszyło o sześć stan jego punktów.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że mimo przekroczenia przez kierującego 24 punktów, starosta jak i SKO nie mają obowiązku stosowania przepisów dotyczących skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji i zatrzymania prawa jazdy w sytuacji, gdy kierujący na własny koszt odbył szkolenie. W ocenie SKO norma zawarta w art. 130 ust. 3 ustawy o ruchu drogowym pozwala na zmniejszenie punktów w każdym czasie. Zdaniem Kolegium do uznania kierowcy pozostawiono wybór: czy w przypadku przekroczenia 24 punktów powinien być skierowany na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji oraz mieć zatrzymane prawo jazdy do czasu zdania egzaminu, czy też poprzez uczestniczenie w szkoleniu zwolnić się z obowiązku zdania takiego egzaminu i pozbawić starostę do zatrzymania mu prawa jazdy.
Decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zaskarżył Prokurator Rejonowy w Kielcach, który domagając się jej uchylenia zarzucił m.in. obrazę prawa materialnego – art. 130 ust. 3 w zw. Z art. 114 ust. 1 ustawy o ruchu drogowym, polegającą na błędnym przyjęciu, że uczestnictwo w szkoleniu po skierowaniu wniosku o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji i jego rozpoznaniu, wywołuje skutki w postaci zmniejszania ilości punktów, podczas gdy prawidłowa interpretacja wyżej wymienionych przepisów prowadzi do wniosku, że zmniejszenie liczby punktów w drodze odbycia szkolenia może nastąpić tylko do czasu przekroczenia liczby 24 punktów.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 28 grudnia 2012 r. (sygn. akt II SA/Ke 834/12) nie zostawił suchej nitki na decyzji SKO, uznając, iż narusza ona zarówno przepisy prawa materialnego jak i przepisy postępowania..