Po przekroczeniu 24 punktów szkolenie nie uratuje prawa jazdy

Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie zgodziło się na odebrania prawa jazdy mężczyźnie, który w ciągu roku uzbierał 30 punktów karnych. Tę decyzję uchylił dopiero sąd administracyjny.

Aktualizacja: 30.01.2013 11:27 Publikacja: 30.01.2013 11:25

Odbycie szkolenia redukującego liczbę punktów nie może spowodować cofnięcia faktu, że został przez k

Odbycie szkolenia redukującego liczbę punktów nie może spowodować cofnięcia faktu, że został przez kierującego przekroczony limit 24 punktów.

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

M.L. w okresie od 21 lutego do 14 listopada 2011 roku, a więc w ciągu niespełna roku, dopuścił się wielokrotnego naruszenia przepisów ruchu drogowego, za które przypisano mu łącznie 30 punktów. W związku z tym 30 kwietnia 2012 roku Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach wystąpił do starosty o kontrolne sprawdzenie jego kwalifikacji, a także zatrzymanie prawa jazdy do chwili uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu. Starosta podjął taką decyzję. Została ona jednak zaskarżona przez kierowcą, a następnie uchylona w całości przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

W odwołaniu M.L. zarzucił, że decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy jest dla niego krzywdząca, ponieważ pracuje on jako kierowca i 24 lutego 2012 r. odbył szkolenie dla kierowców, które zmniejszyło o sześć stan jego punktów.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że mimo przekroczenia przez kierującego 24 punktów, starosta jak i SKO nie mają obowiązku stosowania przepisów dotyczących skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji i zatrzymania prawa jazdy w sytuacji, gdy kierujący na własny koszt odbył szkolenie. W ocenie SKO norma zawarta w art. 130 ust. 3 ustawy o ruchu drogowym pozwala na zmniejszenie punktów w każdym czasie. Zdaniem Kolegium do uznania kierowcy pozostawiono wybór: czy w przypadku przekroczenia 24 punktów powinien być skierowany na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji oraz mieć zatrzymane prawo jazdy do czasu zdania egzaminu, czy też poprzez uczestniczenie w szkoleniu zwolnić się z obowiązku zdania takiego egzaminu i pozbawić starostę do zatrzymania mu prawa jazdy.

Decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zaskarżył Prokurator Rejonowy w Kielcach, który domagając się jej uchylenia zarzucił m.in. obrazę prawa materialnego – art. 130 ust. 3 w zw. Z art. 114 ust. 1 ustawy o ruchu drogowym, polegającą na błędnym przyjęciu, że uczestnictwo w szkoleniu po skierowaniu wniosku o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji i jego rozpoznaniu, wywołuje skutki w postaci zmniejszania ilości punktów, podczas gdy prawidłowa interpretacja wyżej wymienionych przepisów prowadzi do wniosku, że zmniejszenie liczby punktów w drodze odbycia szkolenia może nastąpić tylko do czasu przekroczenia liczby 24 punktów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 28 grudnia 2012 r. (sygn. akt II SA/Ke 834/12) nie zostawił suchej nitki na decyzji SKO, uznając, iż narusza ona zarówno przepisy prawa materialnego jak i przepisy postępowania..

Jak czytamy w uzasadnieniu „zarówno wykładnia językowa przepisów art. 144 ust. 1 pkt 1b, art. 138 w zw. z art.135 ust. 1 pkt 1 lit g ustawy jak i wykładnia systemowa i celowościowa jednoznacznie zdaniem sądu wskazują na to, że w przypadku, gdy kierujący pojazdem w ciągu roku licząc od daty pierwszego wykroczenia przekroczy liczbę 24 punktów, nie ma do niego zastosowania norma wynikająca z art. 13 ust. 3 prawa o ruchu drogowym. Odbycie bowiem takiego szkolenia nie może spowodować cofnięcia faktu, że został przez kierującego przekroczony limit 24 punktów".

Uchylając decyzję SKO, sąd stwierdził ponadto, iż w związku z tym, że M.L. w okresie mniej niż roku, wielokrotnie naruszył przepisy ruchu drogowego, za które przypisano mu 30 punktów, zaś do szkolenia przystąpił dopiero po przekroczeniu 24 punktów, obowiązkiem organu było skierowanie go na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje, a także zatrzymanie prawa jazdy.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku