Nowe wzory zaświadczeń o stanie zdrowia kandydatów na kierowców

Brak nowych wzorów zaświadczeń o stanie zdrowia kandydatów na kierowców utrudniał życie wielu osobom. Wkrótce druk ma się pojawić.

Publikacja: 01.03.2013 07:21

Minister zdrowia przygotował projekt rozporządzenia, w którym uregulował zasady badań lekarskich kandydatów na kierowców wszystkich kategorii. Podał też wzory zaświadczeń, na których lekarze będą potwierdzać predyspozycje do prowadzenia auta lub ich brak.

Od 19 stycznia 2013 r., kiedy to weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami, wielu lekarzy odsyłało z kwitkiem kandydatów, powołując się na brak nowego wzoru zaświadczenia.

Sprawa jest poważna, ponieważ dotyczy kandydatów na wszystkie kategorie praw jazdy – od AM i A1 (zupełnie nowych) do D+E (na najcięższe pojazdy).

W nowych przepisach zmieniono (obniżono) maksymalne stawki opłat za badanie lekarskie. Minister wycenił je, uwzględniając rzeczywiste koszty związane z przeprowadzeniem badań. Chętni na kategorię AM; A1,A2,A,B1,B, B+E lub T za badanie będą musieli zapłacić 150 zł; C,C1,D,D1,C+E, C1+E,D+E, D1+E – 200 zł, a za badanie wykonane w trybie odwoławczym – 200 zł.

We wzorze orzeczenia lekarz zaznaczyć musi właściwą kategorię prawa jazdy, w tym nowe kategorie AM, A2. Jeśli lekarz przeprowadzający badanie ogólne uzna, że potrzebna jest też opinia specjalisty, skieruje kandydata na dodatkowe badanie, np. do okulisty czy otolaryngologa. Kiedy w wyniku dodatkowego badania medyk uzna, że kierowcy potrzebne będą kolejne badania wcześniej niż za 15 lat (na tyle wydawany jest dokument), ograniczy ważność dokumentu. W projekcie przewidziano też, w jakich sytuacjach uprawniony lekarz (posiadając ważny blankiet zaświadczenia) może odmówić przeprowadzenia badania. Stanie się tak wówczas, gdy osoba badana poinformuje go o złym stanie zdrowia lub złym samopoczuciu albo stan osoby badanej wskazuje, że może znajdować się w stanie po użyciu alkoholu albo narkotyków. Kolejne podejście do badania musi się odbyć w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu dwóch tygodni po ogłoszeniu. Badania lekarskie rozpoczęte przed wejściem w życie nowego prawa będą prowadzone na starych zasadach. Z kolei wszystkie orzeczenia lekarskie wydane na podstawie starych przepisów są ważne przez okres, na jaki zostały wydane.

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że od 19 stycznia brakuje wzoru zaświadczenia dla dwóch nowych kategorii praw jazdy (AM i A2) – na motorower i czterokołowiec lekki (m.in. quad). Twierdzi jednak, że lekarze wydający zaświadczenia wymagane przy przedłużaniu dokumentów terminowych mogą posługiwać się starymi drukami.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne