Rzecznik praw obywatelskich prosi Sławomira Nowaka o zajęcie stanowiska i rozwiązanie problemu. W wystąpieniu powołuje się na skargi tych, którzy po 19 stycznia ubiegali się o uprawnienia do kierowania.
Zarzuty dotyczą głównie braku przepisów przejściowych, które wystarczająco zabezpieczałyby obywateli przed poniesieniem niekorzystnych skutków wprowadzonych zmian. Zgodnie z nową ustawą szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy prowadzone w dniu wejścia w życiem przepisów jest kontynuowane na podstawie dotychczasowych regulacji. Niewielki odsetek zdających może świadczyć o tym, że szkolenia te nie przygotowywały w sposób wystarczający do zdania egzaminu według nowych reguł.
Kolejna grupa skarg dotyczy kwestii związanych ze zmianą wieku uprawniającego do otrzymania danej kategorii prawa jazdy. Chodzi głównie o osoby ubiegające się na podstawie dotychczasowych przepisów o prawo jazdy kategorii C, C+E, D, D+E, które nie mogą uzyskać uprawnień ze względu na podniesienie granic wiekowych.
Rzecznik otrzymuje też skargi od osób ubiegających się o prawo jazdy kat. A (motocykl). Podniesienie granic wieku z 18 do 20 lat dla osób, które co najmniej dwa lata miały prawo jazdy kat. A2, lub do 24 lat, jeżeli nie miały prawa jazdy kat. A2, spowodowało, że dość liczna grupa osób niespełniających kryterium wieku pozostała bez możliwości uzyskania uprawnień.
Krytycznie należy ocenić przygotowanie podmiotów zaangażowanych w proces egzaminowania kandydatów na kierowców.