Co robić, gdy prawo jazdy zaginie albo zostanie skradzione

Kierowca, który zgubił prawo jazdy, ma obowiązek powiadomić o tym fakcie wydział komunikacji. Powinien też zastrzec zagubiony dokument w banku. Niestety, za kółkiem usiądzie dopiero wtedy, gdy otrzyma wtórnik prawa jazdy, czyli nawet po miesiącu

Publikacja: 25.04.2013 18:00

Kierowcy poniżej 25 lat to 10 proc. populacji wszystkich jeżdżących po drogach.

Kierowcy poniżej 25 lat to 10 proc. populacji wszystkich jeżdżących po drogach.

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Zaginęło moje prawo jazdy. Czy mam to zgłaszać na policję? Czy dostanę jakiś dokument, który pozwoli mi prowadzić samochód do czasu wyrobienia nowego prawa jazdy?

– pyta czytelniczka

Wydane w kraju  prawo jazdy jest w zasadzie jedynym dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym. W przypadku jego utraty lub zniszczenia powodującego, że dokument jest  nieczytelny, kierowca ma obowiązek zawiadomić wydział komunikacji lub inny zajmujący się taki sprawami w starostwie lub gminie w ciągu 30 dni od dnia stwierdzenia zagubienia, kradzieży lub zniszczenia. Wynika to z art. 18 ustawy o kierujących pojazdami.  Na marginesie dodajmy, że obowiązek zawiadomienia urzędu dotyczy także przypadku, gdy  nastąpi zmiana stanu faktycznego wymagającego zmiany danych zawartych w prawie jazdy.

W tym samym urzędzie można od razu złożyć wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy. Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenia o utracie dokumentu, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej oraz  kolorową fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.

Koszt wydania wtórnika to około 100 zł. Termin oczekiwania – do 30 dni, choć w sprawach skomplikowanych nawet 2 miesiące. Dokumentu nie trzeba odbierać osobiście, można do tego upoważnić inną osobę, która jednak powinna okazać w urzędzie pełnomocnictwo i dokument tożsamości.

Warto wiedzieć, że osoba, która po uzyskaniu wtórnika odzyskała utracony dokument, musi oddać urzędnikowi ten odzyskany.

Utratę prawa jazdy warto zgłosić także w banku. Może ono bowiem trafić w ręce osoby, która zechce go użyć do przestępczych celów. Np. posłuży się nim w banku, by wyciągnąć z konta gotówkę. Zaginiony dokument najlepiej zastrzec w tym banku, w którym mamy konto. Tylko niektóre banki zastrzegają dokumenty osób niebędących ich klientami. Jeśli bank ma umowę z Systemem Dokumentów Zastrzeżonych to informacja o zastrzeżeniu dokumentu trafi automatycznie do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z Systemu.

Na policję trzeba iść wtedy, gdy podejrzewamy kradzież. Policja może wydać zaświadczenie o przyjęciu zgłoszenia kradzieży, ale nie jest to dokument uprawniający do kierowania pojazdem, a jedynie poświadczający fakt zawiadomienia policji o zaistniałym zdarzeniu. Także wydział komunikacji w urzędzie gminy lub starostwie nie może nam wypisać żadnego tymczasowego "prawa jazdy" .

Zgodnie z art. 38 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym prawo jazdy zalicza się do tych dokumentów, które kierujący jest zobowiązany mieć przy sobie oraz okazywać na żądanie uprawnionego organu. Kierowanie pojazdem przez osobę nieposiadającą przy sobie prawa jazdy stanowi wykroczenie z art. 95 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z poz. 189 tabeli B załącznika do rozporządzenia z 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy może być nałożony mandat karny w wysokości 50 zł.

Zaginęło moje prawo jazdy. Czy mam to zgłaszać na policję? Czy dostanę jakiś dokument, który pozwoli mi prowadzić samochód do czasu wyrobienia nowego prawa jazdy?

– pyta czytelniczka

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne