Zaginęło moje prawo jazdy. Czy mam to zgłaszać na policję? Czy dostanę jakiś dokument, który pozwoli mi prowadzić samochód do czasu wyrobienia nowego prawa jazdy?
– pyta czytelniczka
Wydane w kraju prawo jazdy jest w zasadzie jedynym dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym. W przypadku jego utraty lub zniszczenia powodującego, że dokument jest nieczytelny, kierowca ma obowiązek zawiadomić wydział komunikacji lub inny zajmujący się taki sprawami w starostwie lub gminie w ciągu 30 dni od dnia stwierdzenia zagubienia, kradzieży lub zniszczenia. Wynika to z art. 18 ustawy o kierujących pojazdami. Na marginesie dodajmy, że obowiązek zawiadomienia urzędu dotyczy także przypadku, gdy nastąpi zmiana stanu faktycznego wymagającego zmiany danych zawartych w prawie jazdy.
W tym samym urzędzie można od razu złożyć wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy. Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenia o utracie dokumentu, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej oraz kolorową fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm.
Koszt wydania wtórnika to około 100 zł. Termin oczekiwania – do 30 dni, choć w sprawach skomplikowanych nawet 2 miesiące. Dokumentu nie trzeba odbierać osobiście, można do tego upoważnić inną osobę, która jednak powinna okazać w urzędzie pełnomocnictwo i dokument tożsamości.