Kurs na prawo jazdy: od ilu lat wolno się zapisać

Każda z kategorii prawa jazdy wymaga osiągnięcia określonego wieku. Nie trzeba jednak czekać do urodzin, by zapisać się na szkolenie.

Publikacja: 28.04.2013 12:00

Kurs na prawo jazdy: od ilu lat wolno się zapisać

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Jarosław B. skończy 18 lat w połowie lipca. Chciałby już  w sierpniu wyjechać autem na wakacje. Pyta, czy może zapisać się na kurs na prawo jazdy kategorii B i zdać egzamin wcześniej, a po uzyskaniu pełnoletności tylko odebrać dokument?

Niestety to nie jest takie proste. Ustawa o kierujących pojazdami wyraźnie stanowi, że na szkolenie można się zapisać na trzy miesiące przed uzyskaniem wymaganego dla danej kategorii wieku. W takim przypadku potrzebna jest jednak pisemna zgoda rodziców i opiekunów i jak zwykle przy rozpoczęciu kursu zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia.

Ukończyć szkolenie można wcześniej, ale sam egzamin praktyczny można zdać dopiero po ukończeniu wymaganego wieku. Potem niestety trzeba jeszcze poczekać (średnio dwa tygodnie) na wydanie dokumentu uprawniającego do jazdy.

Po 18 stycznia 2013 r. każda osoba (niezależnie od kategorii prawa jazdy, o którą będzie się ubiegać) pierwsze kroki musi skierować do starostwa właściwego ze względu na   miejsce  zameldowania z orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych.

Starostwo sprawdzi  ważność złożonych dokumentów,  tzn. uprawnień lekarza wystawiającego orzeczenie, a w rejestrze CEPiK poszuka ewentualnej adnotacji o zakazie prowadzenia pojazdów, jeżeli kandydat na kategorię B jeździł np. wcześniej motocyklem czy skuterem. W urzędzie utworzony zostaje profil kursanta i przesłany drogą elektroniczną do ośrodka szkolenia kierowców wskazanego przez  zainteresowanego. W wielu miejscach w Polsce to jednak cały czas fikcja i przy zapisywaniu się na szkolenie  ciągle obowiązuje droga papierowa.

Sam egzamin praktyczny można zdawać dopiero po skończeniu określonego wieku

Po odbyciu szkolenia i zaliczeniu egzaminów wewnętrznych dokumentacja wraca do starostwa. Tam dokonana zostaje ponowna weryfikacja (czy szkolenie odbyło się zgodnie z przepisami i czy ośrodek i instruktorzy szkolący posiadają odpowiednie kwalifikacje).

Następnie profil kursanta przekazany zostanie do wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego wskazanego przez ubiegającego się o wydanie prawa jazdy. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego egzaminu dokumenty wrócą do starosty.

Po weryfikacji i przekazaniu dokumentów do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych nastąpi wydrukowanie prawa jazdy. Prawo jazdy odbędzie drogę do starostwa. Tam szczęśliwy, świeżo upieczony kierowca będzie mógł je odebrać i ruszyć w swoją pierwszą samodzielną podróż samochodem.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku