Egzaminy na najpopularniejsze kategorie praw jazdy będą się odbywać nie tylko w miastach-siedzibach wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.
Sejm poprawił w piątek ustawę o kierujących pojazdami. Przyjmując poprawkę Senatu, posłowie dopuścili możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy w miastach wskazanych przez sejmik województwa na wniosek marszałka województwa. To właśnie sejmik województwa ma bowiem najlepsze rozeznanie w sytuacji na rynku szkoleń na prawo jazdy w danym regionie.
Dzięki zmianie w ustawie o kierujących pojazdami ma być mniej korków i samochodów nauki jazdy na ulicach miast. Jednocześnie zwiększy się dostępność egzaminu na prawo jazdy dla mieszkańców miast 50–70-tysięcznych.
Autorzy projektu (posłowie PO), którzy zmiany przygotowali, powoływali się na opracowanie Biura Analiz Sejmowych, z którego wynikało, że Polacy mają ograniczony – w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej – dostęp do egzaminów na prawo jazdy. Przykład?
W Estonii jeden ośrodek egzaminacyjny przypada na 76 tys. mieszkańców, a w Polsce na 700 tys. mieszkańców. Rekord niedostępności bije województwo świętokrzyskie – tu ok. 1,2 mln mieszkańców przypada na jeden punkt.