Ten postulat to pokłosie skargi, jaka wpłynęła od obywatela, który mimo posiadania karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych został ukarany w Szwecji mandatem za korzystanie z miejsca parkingowego wyznaczonego dla osób niepełnosprawnych.

Tymczasem zgodnie z przepisami Zalecenia Rady KOM z 19 listopada 2007 roku, państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny wzajemnie uznawać karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych wprowadzone w zgodnie z jednolitym wzorem UE.

Jak się jednak okazuje, powodem nałożenia mandatu były zastrzeżenia, jakie budzi w szwedzkich organach kontroli umieszczanie w rubryce „Data ważności" zwrotu „bezterminowo", bez umieszczenia jego odpowiednika w języku angielskim. W związku z tym informacja ta pozostaje niezrozumiała dla funkcjonariuszy innych państw członkowskich UE, w tym właśnie Szwecji.

Mimo, iż zalecenie Rady wprowadza tylko obowiązek przetłumaczenia na karcie parkingowej zwrotu „Karta parkingowa", to jednak w opinii Rzecznika Praw Obywatelskich celowym byłoby wprowadzenie obowiązku umieszczania na karcie wszystkich zwrotów w języku angielskim. W szczególności zwrotu „bezterminowo" w przypadku, gdy na podstawie orzeczenia wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, starosta wydaje kartę bez wskazania terminu jej ważności.