Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta jednoznacznie zabrania pobierania od rodziców lub opiekunów opłaty za towarzyszenie dziecku lub dorosłemu ze znaczną niepełnosprawnością w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym, udzielającym stacjonarnych świadczeń zdrowotnych.
Czytaj też: Zasiłek opiekuńczy także dla rodzica z dzieckiem w szpitalu
Regulacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i opiekunów, którzy, w zależności od placówki, ponosili znaczne koszty za sam pobyt w szpitalu. Choć placówki często nie udostępniały im nawet miejsca do spania, potrafiły żądać od kilku nawet do kilkunastu złotych za dobę, uzasadniając to tym, że rodzic użytkuje wodę lub zużywa prąd. Rodzice argumentowali, że ich obecność przy małym pacjencie jest niezbędna i że często wyręczają w niektórych czynnościach personel medyczny.
Nowe przepisy ułatwią jak najczęstsze i nieograniczone kontakty z bliskimi, bo, jak mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski, dowiedziono naukowo, że łagodzi to stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie wpływa na proces leczenia.
Etap legislacyjny: trafi do Sejmu