Cena za wykrzywione usta - komentuje Jerzy Kowalski

Co mówi jeden z najistotniejszych zapisów naszego trochę już wiekowego kodeksu cywilnego? Kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Reguła stara jak świat.

Publikacja: 24.02.2019 16:15

Cena za wykrzywione usta - komentuje Jerzy Kowalski

Foto: AdobeStock

Znali ją nie tylko Rzymianie, ale chyba wszystkie cywilizowane ludy ciągle zmieniającego się świata. Nawet babiloński kodeks Hammurabiego miał swoją interpretację odpowiedzialności za szkodę. Według niej „... jeśli lekarz obywatelowi operację ciężką nożem z brązu wykonał i spowodował śmierć obywatela lub łuk brwiowy obywatela nożem z brązu otworzył i oka obywatela pozbawił, rękę utną mu". Inna z kolei mówiła, ze jeśli obywatel oko obywatelowi wybił, oko wybiją mu. Rzemieślnicy też nie mogli spać spokojnie, bo wielki prawodawca przyjął, że jeśli budowniczy wybudował komuś dom, a dzieła swego nie wykonał trwale i dom, który wybudował, zawali się i zabije właściciela, budowniczy poniesie karę śmierci. Jak widać reguły odpowiedzialności były dość brutalne. Powoli one łagodniały i stawały się coraz mniej karne a bardziej cywilistyczne. Świat szedł z postępem – zamiast krwi były pieniądze. Już 210 lat temu w Księstwie Warszawskim omawiana zasada obowiązywała w napoleońskiej wersji: „Wszelki jakikolwiek bądź czyn człowieka, który zrządza szkodę drugiemu, obowiązuje tego, z którego winy nastąpił, do wynagrodzenia szkody." Zawsze jednak chodziło o to samo. O sprawiedliwe ocenienie czynu lub zaniechania osoby fizycznej czy prawnej, które spowodowało szkodę majątkową, czy osobową. Dziś jest więc już prościej. Ważne jest to, ile się dostanie za doznaną szkodę w żywej gotówce. Albo ona wynagrodzi poszkodowaną osobę albo nie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Praca, Emerytury i renty
Rząd samodzielnie ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2026 roku
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
Będzie więcej dni wolnych na opiekę nad dzieckiem? Minister odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama