Zapis o opiece farmaceutycznej w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty powinien zostać rozszerzony o konkretne uprawnienia – uważają niektórzy aptekarze. I w poprawkach proponują dopisanie możliwości zlecania przez farmaceutów badań laboratoryjnych oraz przesiewowych, a także wykonywanie szczepień profilaktycznych, np. przeciwko grypie.

– Propozycje zapisów powinny być bardziej szczegółowe, a w odpowiednich miejscach powinny się pojawić rozporządzenia regulujące wykaz badań, które można wykonywać i zlecać w aptece, i standard opieki farmaceutycznej. Bez tych uprawnień opieka farmaceutyczna może się rozmyć – uważa Jerzy Przystajko, farmaceuta.

Czytaj też: Kończą ci się leki? Możesz dostać receptę od aptekarza

Zgodnie z art. 4 pkt 2 opieka zakłada prowadzenie konsultacji farmaceutycznych, wykonywanie przeglądów lekowych, opracowanie indywidualnego planu opieki farmaceutycznej, wykonywanie badań diagnostycznych (np. pomiar ciśnienia) oraz wystawianie recept w kontynuacji zlecenia lekarskiego.

– Żeby sprawdzić, czy leki nie szkodzą pacjentowi, farmaceuta powinien móc zlecić choćby badanie czynności wątroby – podkreśla mgr Przystajko. Dodaje, że takie uprawnienia pozwoliłyby odciążyć lekarzy i zmniejszyć kolejki do przychodni.

Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) i były prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU), uważa, że w pandemii szczególnie ważne jest prawo farmaceutów do wykonywania szczepień profilaktycznych:

–Szczepienia w aptekach są powszechne w UE. Sprawdzają się w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, a ostatnio z sukcesem uruchomiono je we Francji, gdzie w ciągu miesiąca farmaceuci wyszczepili przeciw grypie milion pacjentów. Pilotaż planują też Niemcy. Kraje te są doskonale przygotowane do prowadzenia szczepień przeciw innym chorobom – zauważa mgr Byliniak.

Wśród uwag do projektu, który w czwartek czytany był w specjalnej sejmowej podkomisji, znalazło się zastrzeżenie dotyczące reklam suplementów diety. Art. 29 projektu mówi, że farmaceuta nie może prowadzić reklamy produktów leczniczych skierowanej do wiadomości publicznej ani w niej uczestniczyć. Posłanka Marcelina Zawisza z Partii Razem uważa, że to samo powinno dotyczyć reklam suplementów diety, wyrobów medycznych oraz środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie

Według szacunków Naczelnej Rady Lekarskiej w Polsce brakuje 68 tys. lekarzy. Dlatego opieka farmaceutyczna jest potrzebna, ale jej zasady wymagają analizy. Nie neguję przydatności ewentualnych szczepień w aptekach, ale wprowadzenie porady farmaceutycznej musiałoby odbyć się z pełnym zachowaniem bezpieczeństwa chorego. Wyobrażam sobie, że farmaceuta mógłby zlecać badania przesiewowe, np. oznaczenie poziomu cukru we krwi. Pytanie tylko, w jakich miałyby być zlecane wskazaniach i kto miałby analizować wyniki i czy nie powstałby bałagan, bo wobec braku centralnego systemu elektronicznej dokumentacji, badania mogłyby być zlecane wielokrotnie.