Koronawirus: kwarantanna po powrocie z ferii w ciepłych krajach

Wracający do Polski samolotem muszą zostawić na lotnisku swoje szczegółowe dane i adres zamieszkania.

Aktualizacja: 12.01.2021 08:06 Publikacja: 12.01.2021 07:47

Koronawirus: kwarantanna po powrocie z ferii w ciepłych krajach

Foto: Adobe Stock

Zamknięte stoki i hotele w Polsce spowodowały, że spora część Polaków postawiła na wyjazd za granicę, często do ciepłych krajów, np. Egiptu, Turcji, Tunezji itd. Powoli zbliżają się powroty. Warto więc pamiętać, że wielu turystów będzie czekać kwarantanna. A wszystko to za sprawą rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. Wprowadza ono dziesięciodniową kwarantannę dla osób powracających z zagranicy transportem zorganizowanym – czyli samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego – od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.

Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 oraz te, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Czytaj też: Kwarantanna - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Na czym polega kwarantanna? W myśl oficjalnej definicji to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie. Trwa dziesięć dni – jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy Covid-19. Odstąpiono od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.

W czasie kwarantanny, po pierwsze, nie można opuszczać domu. Po drugie, spacery z psem, wyjścia do sklepu czy do lekarza są zakazane.

W przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy skontaktować się z przychodnią i umówić teleporadę u lekarza pierwszego kontaktu.

Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy rzeczywiście pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja o konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Od niedawna kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu, na który skierował nas lekarz podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu). Od 28 listopada2020 r. zawieszenie kwarantanny lub izolacji następuje także wtedy, gdy konieczna jest wizyta u lekarza. W tych sytuacjach nie ma obowiązku zgłaszania się do sanepidu.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne