Obecny stan prawny hospicjów określają przepisy Narodowego Funduszu Zdrowia. Zawierają one zdaniem NRA istotne błędy merytoryczne. [b]Największy sprzeciw budzi zapis uzależniający przyjęcie do hospicjum od rodzaju choroby: dzieci z nowotworami mają stanowić połowę ogółu przyjmowanych.[/b]
Kolejny problem to dzienna stawka na domową opiekę hospicyjną. Jest ustalana przez NFZ i wynosi dziś od 39 do 60 zł. Zdaniem ekspertów powinno się ją podwyższyć do minimum 121 zł, choć i tak drugie tyle hospicja dokładają z własnych środków. Kolejne złe przepisy dotyczą wizyt pielęgniarskich. Przewidują, że w ciągu tygodnia każdy pacjent powinien mieć dwie takie wizyty, a jednocześnie zakładają, że jedna pielęgniarka ma obsłużyć 12 pacjentów w promieniu 100 km. W praktyce jest to niemożliwe.
NRA w specjalnej uchwale wyraziła poparcie dla zmiany prawa. Popiera też przedstawioną przez rzecznika praw obywatelskich Kartę praw dziecka śmiertelnie chorego w domu oraz wszelkie podobne starania, które mają na celu ochronę [b]„najistotniejszych wartości wyrażanych w prawie wewnętrznym i międzynarodowym, jakimi są humanitaryzm i ochrona ludzkiej godności – w szczególności dzieci nieuleczalnie chorych i ich rodzin”[/b].
Jak mówi „Rz” Monika Strus-Wołos, NRA deklaruje wsparcie w dążeniu do zmiany szkodliwych przepisów oraz do zniesienia biurokratycznych barier uniemożliwiających właściwą pomoc paliatywną dla cierpiących dzieci. Prezydium Rady zaapelowało do adwokatów i aplikantów adwokackich oraz do przedstawicieli innych zawodów prawniczych o aktywny udział w przedsięwzięciach pro bono na rzecz organizacji hospicyjnych i rodzin.
Zmiany w polityce zdrowotnej postulowane przez fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci popierają rzecznicy praw dziecka i praw obywatelskich. Pierwszy chce, aby uzupełnić projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardów postępowania i procedur medycznych z zakresu opieki paliatywno-hospicyjnej w zakładach opieki zdrowotnej. Obecny nie zawierał żadnych zapisów odnoszących się konkretnie do dzieci. Janusz Kochanowski z kolei podpisał Kartę praw dziecka śmiertelnie chorego w domu.
To niejedyna zmiana. Pod koniec listopada Warszawskie Hospicjum zwróciło się do minister zdrowia Ewy Kopacz o znowelizowanie innego rozporządzenia ministra zdrowia. Chodzi o wprowadzenie do niego nowej umiejętności dla lekarzy pod nazwą „pediatryczna medycyna paliatywna”.