Dla fiskusa liczy się cel zakupu gruntu

Rolnik, który sprzedaje swoją ziemię przedsiębiorcy, musi zapłacić podatek dochodowy

Publikacja: 07.08.2008 08:58

Dla fiskusa liczy się cel zakupu gruntu

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Wynika tak z interpretacji wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-541/08-4/PJ) dotyczącej podatku od nieruchomości.

Z pytaniem w tej kwestii zwróciła się kobieta, która w kwietniu 2008 r. sprzedała wraz z mężem 1,5 ha wspólnych gruntów rolnych. Mąż wnioskodawczyni był właścicielem ziemi od z górą pięciu lat, a ona sama – od dwóch. Nabywcą jest przedsiębiorca, który określił w akcie notarialnym, iż ma to być inwestycja w prowadzonej przez niego działalności. Zdaniem podatniczki przychód z części należącej do jej męża jest zwolniony od podatku, ponieważ ziemia była w jego posiadaniu ponad pięć lat. Kobieta pyta natomiast, czy ona sama musi zapłacić podatek od przypadającej na nią części gruntu.

Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał, że na podstawie ustawy o PIT z podatku zwolnione są zyski ze sprzedaży nieruchomości, jeśli od ich nabycia upłynęło pięć lat.

Zwolnienie obejmuje również nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w których sprzedana ziemia straciła swój rolny charakter. Decydujące znaczenie ma tu m.in. cel nabycia gruntu.

Według wnioskodawczyni nieruchomość nie utraciła po sprzedaży swoich właściwości, ponieważ w planie zagospodarowania nadal figuruje jako grunt rolny.

Jednakże dyrektor IS nie zgodził się z tą opinią. Jego zdaniem o zmianie przeznaczenia ziemi świadczy zarówno charakter nabywcy (przedsiębiorca), jak i wskazany przez niego w akcie notarialnym cel zakupu ziemi. Nie ma więc podstaw do zwolnienia z PIT.

Jak czytamy w interpretacji, wnioskodawczyni powinna zapłacić 10 proc. zryczałtowanego podatku od przychodów z przypadającej na nią części gruntu.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem