Te 75 tys. zł dofinansowania ze środków unijnych mogą dostać tylko rolnicy, którzy dopiero planują przejęcie gospodarstwa lub prowadzą działalność rolniczą nie dłużej niż od roku (licząc do dnia złożenia wniosku o pomoc), a gospodarstwo nabyli w drodze spadku lub darowizny przed ukończeniem 18. roku życia, lub też później, pod warunkiem że nastąpiło to jeszcze w trakcie ich nauki w systemie dziennym (bez przerw). Beneficjantami pomocy mogą być także osoby, które były właścicielem lub tylko posiadaczem nieruchomości rolnych powyżej 1 ha nabytych w drodze spadku, którzy w ciągu roku od nabycia sprzedali całą lub tylko część tej ziemi.
Jeśli warunki uzyskania pomocy spełniają oboje małżonkowie, przysługuje ona tylko jednemu z nich. Tę pomoc mogą otrzymać także wnioskodawcy, których małżonkowie nie prowadzili działalności rolniczej lub rozpoczęli ją nie wcześniej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o to dofinansowanie.
[srodtytul]Jakie formalności[/srodtytul]
Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=243042]rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 (DzU nr 200, poz. 1443 ze zm.)[/link], [b]wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć na formularzu, jaki można znaleźć zarówno na internetowej stronie agencji ([link=http://www.arimr.gov.pl/]www. arimr gov.pl[/link]), jak i Ministerstwa Rolnictwa ([link=http://www.minrol.gov.pl/]www.minrol.gov.pl[/link])[/b]. Trzeba je później złożyć w formie papierowej w oddziale regionalnym Agencji. Formularz zawiera wykaz dokumentów, które powinny być dołączone do wniosku, np. kserokopii dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganych kwalifikacji zawodowych czy dokumenty dotyczące prawa do gospodarstwa (akt notarialny, sądowe orzeczenie nabycia spadku). Konieczny będzie także biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa, powinien być załączony zarówno w formie wydruku, jak i na płycie CD.
Jeśli gospodarstwo leży na obszarze więcej niż jednego województwa, oddziałem właściwym do złożenia wniosku jest ten, na obszarze którego jest położona największa część użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa. Wniosek można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, listem poleconym lub pocztą kurierską.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=m.rzemek@rp.pl]m.rzemek@rp.pl[/mail][/i]