Własna słoma bez podatku

Dochody ze sprzedaży brykietów produkowanych ze słomy z własnego gospodarstwa rolnego nie podlegają opodatkowaniu

Publikacja: 26.05.2011 04:45

Jeśli natomiast użyjemy produktów z innego gospodarstwa, od zysków będziemy musieli zapłacić PIT.

Tak wynika z interpretacji prawa podatkowego wydanej 5 maja przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygnatura akt IPPB1/415- -165/11-2/KS).

Pytanie rolnika dotyczyło podatku dochodowego od osób fizycznych od ewentualnego dochodu z tytułu sprzedaży słomy pochodzącej z jego gospodarstwa. Jej część była przez niego wcześniej przetwarzana na brykiet. Polega to na prasowaniu słomy z pola za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego brykieciarką, bez użycia jakichkolwiek dodatków (kleju, folii, sznurka, siatki itp.). Brykiet jest wykorzystywany jako materiał opałowy, np. w węglowych piecach centralnego ogrzewania. Rolnik był zdania, że dochód ze sprzedaży nie będzie obciążony PIT i należy go traktować tak samo jak sprzedaż innych płodów rolnych.

Użycie maszyny do prasowania nie uzasadnia nakładania PIT

Z tym stanowiskiem zgodziła się izba skarbowa. W tej sytuacji zastosowanie ma art. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307). Zgodnie z nim ustawy nie stosuje się do

przychodów z działalności rolniczej, za którą uważa się wytwarzanie produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu. Wyłączenia nie stosuje się do działów specjalnych produkcji rolnej.

Zdaniem IS, skoro wnioskodawca jedynie suszył i prasował pochodzące z jego gospodarstwa produkty, to jego działalność nie wykracza poza rolniczą. Nie ma przy tym znaczenia użycie specjalistycznych urządzeń.

Izba zwróciła uwagę na zawarty w definicji działalności rolniczej wymóg pochodzenia produktów roślinnych z własnych upraw. Gdyby wnioskodawca nabył słomę  z innego gospodarstwa, ją wysuszył i sprasował, dochód ze sprzedaży brykietów byłby objęty ustawą o PIT.

Uprawa wcześniej zakupionych roślin jest uznawana za działalność rolniczą, gdy od momentu zakupu są one przetrzymywane co najmniej przez miesiąc, w którym to czasie następuje ich biologiczny wzrost.

Więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

Zobacz inne interpretacje:

Prawo dla Ciebie

»

Podatki

»

Jeśli natomiast użyjemy produktów z innego gospodarstwa, od zysków będziemy musieli zapłacić PIT.

Tak wynika z interpretacji prawa podatkowego wydanej 5 maja przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygnatura akt IPPB1/415- -165/11-2/KS).

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem