Wczoraj w Warszawie firma OSG Records Management zorganizowała konferencję poświęconą archiwizacji danych medycznych. Szpitale powierzają firmom na zasadzie outsourcingu przechowywanie historii chorób pacjentów.
ZOZ jest zobowiązany rozporządzeniem ministra zdrowia z 10 sierpnia 2001 r. przechowywać skierowania na badania, zalecenia lekarza, zdjęcia rentgenowskie przez dziesięć lat. Jeśli pacjent umrze wskutek np. zatrucia, szpital musi archiwizować jego dokumenty 30 lat.
Większość dyrektorów ZOZ sama wygospodarowuje miejsca na magazyny, gdzie można trzymać w pudełkach dokumentację pacjentów.
– Co roku leczymy coraz więcej chorych, a wraz z tym przybywa dokumentacji. Oszacowaliśmy, że utrzymywanie magazynu w szpitalu kosztowałoby nas 1,5 mln zł rocznie. Dlatego wybraliśmy tańsze rozwiązanie i oddaliśmy w outsourcing to zadanie zewnętrznej firmie – mówił podczas konferencji Jacek Święcicki, dyrektor warszawskiego Szpitala im. Witolda Orłowskiego. Placówka ta płaci firmie złotówkę miesięcznie za przechowywanie jednego pudełka z dokumentacją.
Na razie z tego rodzaju usług korzysta kilka szpitali, m.in. warszawski Szpital na Solcu, Szpital św. Rafała w Krakowie i Centrum Medyczne Enel-Med.