Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zakończyła właśnie pracę nad obszerną nowelą kodeksów cywilnych, ale też prawa bankowego i ustawy o komornikach. Projekt jest realizacją kolejnego etapu informatyzacji wymiaru sprawiedliwości.
Informatyczny trójkąt
Docelowo informatyzacja powinna objąć wszystkie tryby i rodzaje postępowań cywilnych. Na razie jest to niemożliwe i niecelowe, gdyż do takich relacji trzeba zinformatyzowania wszystkich uczestników procedury sądowej czy egzekucyjnej. Gotowe do takich zmian są już banki, komornicy oraz sądy i w tym trójkącie koncentruje się przygotowany projekt.
Jedna z większych zmian to wprowadzenie elektronicznego zajęcia rachunku bankowego. To bardzo popularna i skuteczna forma egzekucji.
Banki są też jedną z najważniejszych grup wierzycieli. Na dodatek mają supernarzędzie ułatwiające egzekucję w postaci bankowego tytułu egzekucyjnego, który w skutkach odpowiada wyrokowi, a wydawany jest na podstawie bankowych dokumentów. Wymaga jednak nadania mu przez sąd klauzuli wykonalności. Ta procedura też ma być zupełnie zelektronizowana. Wniosek o nadanie klauzuli bankowemu tytułowi egzekucyjnemu ma być składany wyłącznie drogą elektroniczną. Postanowienie sądu też ma mieć tę formę.
Zmiana taka powinna przyspieszyć postępowania i ograniczyć koszty wierzycieli, sądu, ale też dłużników, ponieważ to oni w rezultacie ponoszą koszty egzekucji.