Po e-sądzie czas na egzekucję bankową i komorników

Informatyzacja egzekucji bankowej to następny etap usprawniania wymiaru sprawiedliwości

Publikacja: 19.01.2012 07:50

Licytacje komornicze usprawni prowadzenie ich przez Internet

Licytacje komornicze usprawni prowadzenie ich przez Internet

Foto: www.sxc.hu

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zakończyła właśnie pracę nad obszerną nowelą kodeksów cywilnych, ale też prawa bankowego i ustawy o komornikach. Projekt jest realizacją kolejnego etapu informatyzacji wymiaru sprawiedliwości.

Informatyczny trójkąt

Docelowo informatyzacja powinna objąć wszystkie tryby i rodzaje postępowań cywilnych. Na razie jest to niemożliwe i niecelowe, gdyż do takich relacji trzeba zinformatyzowania wszystkich uczestników procedury sądowej czy egzekucyjnej. Gotowe do takich zmian są już banki, komornicy oraz sądy i w tym trójkącie koncentruje się przygotowany projekt.

Jedna z większych zmian to wprowadzenie elektronicznego zajęcia rachunku bankowego. To bardzo popularna i skuteczna forma egzekucji.

Banki są też jedną z najważniejszych grup wierzycieli. Na dodatek mają supernarzędzie ułatwiające egzekucję w postaci bankowego tytułu egzekucyjnego, który w skutkach odpowiada wyrokowi, a wydawany jest na podstawie bankowych dokumentów. Wymaga jednak nadania mu przez sąd klauzuli wykonalności. Ta procedura też ma być zupełnie zelektronizowana. Wniosek o nadanie klauzuli bankowemu tytułowi egzekucyjnemu ma być składany wyłącznie drogą elektroniczną. Postanowienie sądu też ma mieć tę formę.

Zmiana taka powinna przyspieszyć postępowania i ograniczyć koszty wierzycieli, sądu, ale też dłużników, ponieważ to oni w rezultacie ponoszą koszty egzekucji.

Duże praktyczne znaczenie może mieć także dokonywanie dalszych czynności w toku egzekucji drogą elektroniczną. Chodzi np. o składanie wniosków i oświadczeń. Do tej pory przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidywały tę formę jedynie na etapie wszczęcia postępowania. Obecnie w pełni zinformatyzowane jest tylko postępowanie upominawcze przed lubelskim e-sądem i to ono ma być wzorem dla kolejnych e-procedur.

Otwarcie na e-procedury

Bez względu na rodzaj procedury, podobnie jak przed lubelskim sądem, składane pismo procesowe musi zawierać m.in. numer PESEL bądź identyfikator dokumentu tożsamości, a przy osobach prawnych – numer we właściwym rejestrze lub ewidencji.

Zniesiony ma być we wszystkich postępowaniach wszczętych drogą elektroniczną obowiązek przedkładania umocowania przez pełnomocnika. Wystarczyć ma powołanie się na takie pełnomocnictwo.

W ciągu roku kilka procedur sądowych może  się przestawić na Internet

– Elektroniczny pozew, akta, wymiana korespondencji z wierzycielami wciąż czekają na wykorzystanie – nie ma wątpliwości mecenas Krzysztof Kajda z Lewiatana.

To nie wszystkie zmiany. Ciekawie się zapowiada procedura doręczania pism sądowych. Ono samo będzie się odbywać jak do tej pory do skrzynki albo przez awizo na poczcie, ale informację o doręczeniu, tzw. zwrotkę, poczta będzie mogła przesyłać do sądu (komornika) już elektronicznie. Powinno to znacznie usprawnić tę szwankującą dziedzinę polskiej Temidy.

Licytacje w Internecie

Z kolei licytacje komornicze usprawni prowadzenie ich przez Internet. Na razie ma to dotyczyć tylko ruchomości.

Także postępowanie przed lubelskim e-sądem, które służy za drogowskaz w tych reformach, będzie poprawiane. Rezygnuje się w szczególności z obowiązku podwyższenia wpisu sądowego z 1,25 proc. wartości przedmiotu sporu do 5 proc., gdy e-pozew nie może być tam rozpatrzony i przechodzi do sądu papierowego. Zmiana ma zachęcać do korzystania z e-procedury.

Profesor Jacek Gołaczyński, szef zespołu ds. informatyzacji postępowań sądowych w Ministerstwie Sprawiedliwości, mówi „Rz", że sama idea elektronizacji wymiaru sprawiedliwości jest popierana. Trudności pojawiają się na poziomie technicznym, ale postęp jest i tu sprzymierzeńcem.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Opinia: Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej

Komornicy są przygotowani na proponowane zmiany. Każda z nich wpłynie na przyspieszenie egzekucji. Po elektronicznym zajęciu rachunku bankowego skróci się czas zablokowania pieniędzy na rachunku oraz otrzymania informacji zwrotnej od banku. Zmniejszą się też koszty korespondencji. Docelowo zmiany umożliwią prowadzenie akt egzekucyjnych w formie elektronicznej i dalsze obniżenie kosztów egzekucji. Już teraz wykorzystujemy możliwości, jakie dają nowe technologie. Oprócz elektronicznego postępowania upominawczego wykorzystujemy komunikację elektroniczną do uzyskiwania z urzędów informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zakończyła właśnie pracę nad obszerną nowelą kodeksów cywilnych, ale też prawa bankowego i ustawy o komornikach. Projekt jest realizacją kolejnego etapu informatyzacji wymiaru sprawiedliwości.

Informatyczny trójkąt

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem