Każdy ubezpieczony ma prawo poprosić lekarza o to aby przebadał go w domu. Sytuację tę reguluję paragraf 6 rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. Nr 211, poz. 1142). Przepis wskazuje jednak, że chory może zażyczyć sobie wizyty domowej tylko w przypadkach wynikających ze stanu jego zdrowia, czyli musi być w ciężkim stanie i nie dać rady samodzielnie dotrzeć do gabinetu lekarskiego. Wówczas wizyta lekarza będzie bezpłatna.
Pacjent ma takie prawo nie tylko jednak w stosunku do lekarza rodzinnego. Co więcej, w przypadkach uzasadnionych klinicznie, może także wezwać lekarza specjalistę na wizytę domową. Medyków do takich wyjazdów zobowiązuje zarządzenie Nr 62/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowi z dnia 2 listopada 2009 r. w sprawie określania warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Należy jednak zaznaczyć, że aby wezwać specjalistę do domu pacjent musi posiadać właśnie skierowanie do specjalisty. Powinien je wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego czyli rodzinny lub inny specjalista.