Od tego roku szkolnego zmieniają się zasady nauki w szkołach ponadgimnazjalnych, czyli liceach, technikach i zasadniczych szkołach zawodowych. Takie modyfikacje wprowadziły dwa rozporządzenia. Pierwsze – z 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (DzU z 2009 r. nr 4, poz. 17). Drugie – z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (DzU z 22 lutego 2012 r. poz. 204).
Koniec z chemią, fizyką
W pierwszej klasie wszyscy uczniowie będą zaliczali te same przedmioty w tzw. zakresie podstawowym (m.in. język polski, dwa języki obce, historia, matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, wychowanie fizyczne). Niektóre z tych przedmiotów mogą być realizowane w wersji rozszerzonej już od pierwszej klasy. Są to: język polski, matematyka i języki obce.
W drugiej i trzeciej klasie wszyscy nadal obowiązkowo muszą chodzić na lekcje: języka polskiego, matematyki, dwóch języków obcych i wychowania fizycznego. Każdy będzie jednak mógł mieć w swoim planie lekcji minimum dwa, a maksimum cztery przedmioty, które będzie realizował w zakresie rozszerzonym. Jednym z nich musi być: historia, biologia, geografia, fizyka lub chemia.
Oznacza to, że z takich przedmiotów będzie miał więcej godzin tygodniowo, niż mają teraz starsze roczniki licealistów. W przypadku rozszerzenia z chemii, biologii czy historii będzie to minimum osiem godzin tygodniowo łącznie w klasach II i III (np. po cztery w drugiej i trzeciej).
Uczeń może decydować
Wyboru przedmiotów w zakresie rozszerzonym dokonuje uczeń. Może to zrobić tak jak dotychczas podczas rekrutacji do liceum albo w pierwszej klasie. Większość szkół zdecydowała się na stosowanie pierwszego rozwiązania i to jeszcze kandydaci wskazują, jakie dziedziny nauki chcą poznać w rozszerzonym zakresie.