Do większego wykrywania oszustw wśród personelu medycznego może się wkrótce przyczynić zdrowotny informator pacjenta (ZIP), który przygotowuje NFZ na podstawie art. 192 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Ma to być II etap eWUŚ. Jest już pilotowany w Wielkopolsce, a w pozostałych oddziałach centrala Funduszu przeprowadza wewnętrzne testy. Dzięki ZIP każdy ubezpieczony będzie mógł online sprawdzić swoją historię choroby. Dostanie bowiem dostęp do swego indywidualnego konta, którym teraz dysponuje tylko NFZ. Sprawdzi w nim, z jakich usług korzystał w publicznej służbie zdrowia i ile jej zapłacił za nie NFZ. Przekona się też, czy jest ubezpieczony.
Teraz dostęp do tej informacji mają tylko lecznice, w których działa e WUŚ.
Usługa z Groupona
Na razie, poza Wielkopolską, NFZ udostępnią pacjentom ZIP tylko na miejscu i na żądanie. Stąd większość przypadków podwójnej zapłaty dla lekarzy za to samo leczenie: raz z kieszeni pacjenta, drugi raz z kasy NFZ, wykrywają sami chorzy podczas wizyty w Funduszu.
Tak było m.in. w Łodzi, gdzie o podwójnej zapłacie przekonała się kobieta, która korzystała z usług stomatologa. Koszty leczenia wzbudziły jej wątpliwości. Zgłosiła się więc do Funduszu, aby przejrzeć historię choroby.