Europejczycy z inicjatywą legislacyjną
W ciągu roku od wprowadzenia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, która umożliwia mieszkańcom UE zgłaszanie projektów zmian w unijnym prawie, zgłoszono już 25 obywatelskich propozycji legislacyjnych.
Wymagania konieczne do rejestracji spełniało 16 z nich, dwie jednak zostały wycofane. Obecnie trwa zbieranie podpisów pod 14 kolejnymi inicjatywami legislacyjnymi, a jedną KE jeszcze analizuje. Obywatelskie propozycje nowych przepisów dotyczą mediów, edukacji, przeprowadzania testów na zwierzętach, zmiany klimatu, prawa głosu, opłat roamingowych czy limitów prędkości. Do tej pory tylko jedna z takich inicjatyw „Right2Water – Woda jest prawem człowieka" zebrała już potrzebny milion podpisów z siedmiu krajów UE. Ma na celu wdrożenie przepisów zapewniających wszystkim obywatelom UE dostęp do wody i kanalizacji.
Zmiany w systemie Schengen
Od 9 kwietnia 2013 r. ruszył system informacyjny Schengen drugiej generacji (SIS II).
Zmiany mają ułatwić swobodę przemieszczania się w strefie Schengen oraz podwyższyć jej bezpieczeństwo. System ułatwia organom odpowiedzialnym za kontrole graniczne, policji i służbom celnym wymianę informacji o osobach podejrzanych o udział w poważnych przestępstwach. Zawiera też wpisy dotyczące osób zaginionych, przede wszystkim dzieci, oraz informacje o ukradzionych, zagubionych lub przywłaszczonych przedmiotach, takich jak banknoty, samochody, furgonetki, broń palna czy dokumenty tożsamości. SIS II oferuje więcej opcji, np. możliwość wprowadzania danych biometrycznych (odciski palców i zdjęcia), a także kojarzenia ze sobą różnych wpisów (np. dotyczących osoby i pojazdu). System spełnia surowe wymagania ochrony danych. Dostęp do niego mają wyłącznie krajowe służby odpowiedzialne za kontrole, wymiar sprawiedliwości, urzędy wydające wizy oraz zajmujące się rejestracją pojazdów. Każdy obywatel ma prawo wglądu do swoich danych zarejestrowanych w systemie SIS II i może zwrócić się do właściwych organów krajowych, a jeśli to nie pomoże, także do sądu, o skorygowanie lub usunięcie swoich danych osobowych.
Przeglądy prawa UE w każdy piątek