Prezydent miasta ma prawo zakazać organizacji pikiety? w konkretnym miejscu i dniu

Prezydent Lublina miał prawo zakazać organizacji pikiety w konkretnym miejscu, w ściśle określonym dniu.

Publikacja: 24.09.2013 09:18

Prezydent miasta ma prawo zakazać organizacji pikiety? w konkretnym miejscu i dniu

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Fundacja Pro chciała 24 czerwca 2013 r., między godziną 15.30, a 16.30 zorganizować na placu Łokietka, przed ratuszem w Lublinie pikietę sprzeciwiającą się finansowaniu z budżetu miasta organizacji wspierających aborcję.

Prezydent Lublina, powołując się na art. 8 ust 1 pkt 2 ustawy o zgromadzeniach, nie wyraził na nią zgody. Decyzję utrzymał w mocy wojewoda lubelski.

Oba organy uznały, że pikieta ze względu na czas i miejsce stwarza zagrożenie dla ładu i porządku publicznego oraz niebezpieczeństwo dla ruchu kołowego i pieszego. W konsekwencji może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach.

Plac Łokietka to ścisłe centrum miasta, zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej ulicy, co w połączeniu z godzinami popołudniowego szczytu szczególnie naraża go na utrudnienia i realne zagrożenia. Taką opinię wyraził też komendant miejski policji, na którą powołały się w swoich decyzjach oba organy.

Organizator pikiety zaskarżył decyzje do sądu, zarzucając im sprzeczność z zasadą wolności zgromadzeń, którą gwarantuje art. 57 Konstytucji RP. Podkreślił, że okoliczności podniesione w uzasadnieniu decyzji o zakazie nie mają w tej sytuacji zastosowania. Choćby dlatego, że zgromadzenie liczyć miało około 20–30 osób. Ponadto w tym miejscu odbywały się już inne manifestacje.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (sygn. akt III SA/Lu 462/13) oddalił skargę. Stwierdził, że prezydent Lublina miał prawo zakazać organizacji pikiety, bo wystąpiły okoliczności uzasadniające wydanie decyzji o zakazanie odbycia zgromadzenia, o których mowa w art. 8 prawa o zgromadzeniach (zgromadzenie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi lub mieniu znacznych rozmiarów).

Organizacja pikiety w godzinach popołudniowego szczytu, w bezpośrednim sąsiedztwie jednej z głównych arterii komunikacyjnych Lublina mogłaby spowodować paraliż komunikacyjny oraz zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi. Realność zagrożeń potwierdziła opinia policji. Ponadto deklarowana liczba uczestników mogłaby w sposób niekontrolowany się zwiększyć. Sąd podkreślił, że prezydent miasta nie wydał organizatorowi generalnego zakazu organizacji zgromadzeń publicznych, co stanowiłoby oczywiste złamanie prawa, ale zakazał zgromadzenia w konkretnym miejscu i czasie w ściśle określonym dniu. Przedstawiciel fundacji zapowiedział złożenie kasacji.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo