Wczoraj w warszawskim biurze Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych odbyło spotkanie przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) i przedstawicieli zarządu Koalicji .
Lekarze i pacjenci planują rozpocząć akcję społeczną, która ma doprowadzić do zmian w leczeniu pacjentów cierpiących na nowotwory. Chcą by resort zdrowia zmienił przepisy i przestał limitować administracyjnie świadczenia zdrowotne z zakresu diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.
Przedstawiciele Koalicji pacjentów opowiedzieli wczoraj także o swoich dotychczasowych działaniach na podobnym polu. Działali bowiem w obronie „pacjentów wykluczonych", czyli takich, którzy zostali pozbawieni możliwości leczenia choroby nowotworowej.
Zarząd Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych zadeklarował także, że będzie walczył w obronie nie tylko chorych, u których choroba nowotworowa już została wykryta, ale także tych, u których istnieje jej podejrzenie. Zdaniem pacjentów i lekarzy samo podejrzenie choroby nowotworowej powinno uruchamiać szczególną, „szybką ścieżkę" diagnostyki. Warunkiem skutecznego leczenia jest jednak fakt, że ta ścieżka nie może być ograniczona administracyjnym limitowaniem świadczeń.
Lekarze także uważają, że pacjenci z nowotworami powinni mieć dostęp do bezkolejkowego leczenia.