Co to jest eWUŚ
To elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjentów. Pozwala sprawdzić ważność ubezpieczenia i skorzystania z opieki medycznej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak było wcześniej, jak jest teraz
Wcześniej zgłaszając się do lekarza należało przedstawiać dokument potwierdzający prawo do opieki zdrowotnej np.: zaświadczenie z zakładu pracy, legitymację emeryta lub rencisty, aktualne zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.
Obecnie wystarczy podać przy rejestracji swój numer PESEL i potwierdzić tożsamość dokumentem ze zdjęciem. Może to być: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, w przypadku dzieci aktualna legitymacja szkolna.
Gdy eWUŚ pokazuje brak ubezpieczenia
Informacje zgromadzone w systemie eWUŚ są aktualizowane codziennie. Może się jednak zdarzyć, że system nie będzie potwierdzał uprawnień pacjenta do leczenia, mimo że ma ważne ubezpieczenie. Co wtedy zrobić? Można potwierdzić swoje prawo za pomocą innych dokumentów bądź złożyć pisemne oświadczenie u lekarza rodzinnego, w poradni specjalistycznej czy szpitalu. Wzory oświadczenia dostępne są m.in. na stronie NFZ.
Uprawnienia dziecka
Jeżeli dziecko jest członkiem rodziny ubezpieczonego i zostało zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, może leczyć się w ramach NFZ. Do bezpłatnego leczenia ma prawo także dziecko, które jest członkiem rodziny osoby nieubezpieczonej. Pod warunkiem, że jest obywatelem polskim i nie ukończyło 18. roku życia.