Rolnicy łatwiej uzyskają odszkodowania za szkody łowieckie

Rolnicy będą mogli bez zezwoleń montować na polach urządzenia odstraszające zwierzęta. Łatwiej też uzyskają odszkodowanie za szkody.

Publikacja: 22.07.2015 08:47

Rolnicy łatwiej uzyskają odszkodowania za szkody łowieckie

Foto: Fotorzepa, Daniel Szysz

W środę na posiedzeniu dwóch sejmowych komisji: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szkodach łowieckich, ubezpieczeniach obowiązkowych od szkód łowieckich, Łowieckim Funduszu Odszkodowawczym. Jego autorami są posłowie różnych klubów.

Ustawa ma rozwiązać m.in. problem szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta. Przewiduje, że dzierżawcy oraz zarządcy obwodów łowieckich będą obowiązkowo ubezpieczać się od szkód wyrządzonych przez daniele, dziki, łosie, jelenie, sarny.

Teraz ubezpieczenie jest dobrowolne, a kwestie wypłaty odszkodowań reguluje prawo łowieckie. Do życia zostanie też powołany Łowiecki Fundusz Odszkodowawczy. Utworzy on komisję ds. oceny ofert ubezpieczeniowych. Ta zaś wyłoni zakład, w którym dzierżawcy i zarządcy się ubezpieczą.

Dzierżawcy i zarządcy obwodów będą płacić składki wynoszące 50 proc. odszkodowań wypłaconych przez Skarb Państwa w poprzednim łowieckim roku gospodarczym oraz 70 proc. odszkodowań wypłaconych w poprzednim roku łowieckim przez dzierżawców i zarządców.

Projekt określa też procedurę odszkodowawczą od momentu powstania szkody do wypłaty odszkodowania. Teraz kwestie te reguluje rozporządzenie.

Posłowie proponują także dać rolnikom wolną rękę w stosowaniu różnego rodzaju urządzeń odstraszających dzikie zwierzęta. Mogą je również płoszyć. Według szacunków posłów w latach 2013–2014 dzierżawcy i zarządcy wypłacili prawie 60 mln zł odszkodowań z tytułu szkód łowieckich.

Etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Sejmie

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo