Reklama
Rozwiń

Wsparcie dla powodzian: pieniądze, darmowe porady i 19 tysięcy laptopów

Poszkodowani w powodzi dostaną jako wsparcie pieniądze, komputery i porady prawne – tak wynika z projektu ustawy przyjętego przez sejmową komisję. Rząd już pracuje nad osobnym pakietem pomocy dla rolników.

Publikacja: 28.09.2024 15:19

Sprzątanie po powodzi w Nysie

Sprzątanie po powodzi w Nysie

Foto: PAP/Sławek Pabian

W sobotę nadzwyczajna komisja sejmowa zakończyła prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Wprowadza ona szereg nowych form pomocy dla powodzian. Uzupełnia istniejące już i stosowane od kilkunastu dni formy wsparcia z ustawy z 2011 roku.

Posłowie pozytywnie ocenili propozycję wsparcia osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, które zaciągnęły kredyt na zakup domu czy mieszkania zniszczonego przez powódź. Chodzi tu nie tylko o całkowite zniszczenia, ale też częściowe uszkodzenie powodujące niemożność korzystania z takiego lokalu. Tacy kredytobiorcy będą mogli liczyć na spłatę kredytu z odsetkami przez państwo w wysokości dwunastu miesięcznych rat (z odsetkami). Środki na ten cel mają pochodzić z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców Banku Gospodarstwa Krajowego. Dochód jaki uzyska kredytobiorca z tytułu takiego wsparcia ma być wolny od podatku dochodowego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono