Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty trafił niedawno do wykazu prac rządu. To duży pakiet zmian, którymi rząd zobowiąże m.in. wydawców do zamieszczania w Internecie cyfrowych odpowiedników podręczników, wydanych w wersji papierowej i dopuszczonych do użytku przed początkiem 2020 r. – przy ich kolejnym niezmienionym wydaniu.
Rząd chce też wprowadzić funkcję egzaminatora-weryfikatora (którą pełniliby egzaminatorzy drugiego sprawdzania, czuwając nad jakością pracy tych pozostałych). Planuje zaangażować też operatorów pracowni informatycznych, którzy przygotują pracownie komputerowe do pisemnej i praktycznej części egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (których zdawanie będzie też możliwe z użyciem elektronicznego systemu również w części praktycznej) oraz matury z informatyki. Poza tym absolwenci oddziałów i szkół dwujęzycznych będą musieli zdawać egzamin dojrzałości z przedmiotu dodatkowego, wybierając ten język obcy nowożytny na poziomie dwujęzycznym, którego uczyli się w placówce.
Czytaj więcej
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało dwa projekty rozporządzeń – zmieniające podstawę programo...
Elektroniczne podręczniki: nudne strony PDF zamiast interaktywnych materiałów?
Zdaniem mec. Łukasza Łuczaka, w obecnych czasach postulat wprowadzenia cyfrowych podręczników — który w kwietniu zapowiadało już ministerstwo edukacji — wydaje się oczywisty.
— To ogromne ułatwienie w trakcie wyjazdów, kiedy nie będzie trzeba wozić ze sobą papierowych książek, a uczeń przygotuje się np. do sprawdzianów — zauważa.