Przewodnik wyborczy: co trzeba wiedzieć przed wizytą w lokalu

Prezentujemy najważniejsze pojęcia kodyfikacji wyborczych, istotne w procesie głosowania: wyborca, czynne prawno wyborcze, bierne prawo wyborcze, rejestr wyborców, spis wyborców, głosowanie przez pełnomocnika, głosowanie korespondencyjne.

Aktualizacja: 21.08.2023 11:29 Publikacja: 18.08.2023 07:59

Przewodnik wyborczy: co trzeba wiedzieć przed wizytą w lokalu

Foto: Adobe Stock

Oto pierwsza część przewodnika wyborczego przygotowanego na nadchodzące wybory parlamentarne, w takiej formie i zakresie, aby zarówno wyborcy, jak i członkowie komisji, mężowie zaufania czy obserwatorzy mogli zapoznać się w prosty sposób ze znaczeniem pewnych procedur, instytucji i pojęć. Równolegle do tekstu w wersji „papierowej”, na stronie www.rp.pl/wybieramswiadomie2023 można znaleźć szersze omówienie tematów podanych w wersji uproszczonej i skróconej.

W części pierwszej przedstawiamy temat „wyborcy”. Tu omówimy hasła (pojęcia), które naszym zdaniem będą istotne dla osób uczestniczących w wyborach. Przedstawiana treść jest oparta wyłącznie na przepisach i interpretacji Państwowej Komisji Wyborczej – nie zawiera żadnych ocen czy autorskich interpretacji. Autorzy starali się, aby treść była zrozumiała i obiektywnie odpowiadała treści właściwych regulacji. Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą „Rzeczpospolitej” i Inicjatywy Edukacji Obywatelskiej, a autorami i recenzentami są: sędzia Wojciech Hermeliński, prof. Hubert Izdebski, prof. Antoni Kamiński, mec. Beata Tokaj, Jan A. Stefanowicz, Andrzej Karpowicz i Paulina Pakuła.

Pozostało 92% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt