Reklama

Łacina w szkołach: Nawet w czasach PRL uczyło się jej ok. 30 proc. licealistów

Łaciny nie da się nauczyć, wyjeżdżając za granicę na wakacje albo do pracy, to szkoła musi dać uczniom ku temu możliwość – mówi Katarzyna Ochman, prezes Polskiego Towarzystwa Filologicznego (PTF).

Publikacja: 14.02.2023 03:00

Łacina w szkołach: Nawet w czasach PRL uczyło się jej ok. 30 proc. licealistów

Foto: Adobe Stock

Łacina od przyszłego roku wrócić ma do szkół, a PTF nie zgadza się z argumentem, że nie będzie miał kto jej uczyć. Latynistów nie brakuje?

Kilka dni temu uruchomiliśmy Cenzus Latynistów, w którym dotąd wzięło udział już ponad 100 osób. Połowa z nich zadeklarowała gotowość podjęcia pracy w szkole już od września 2023 r. Są to nauczyciele, którzy w ciągu ostatnich lat byli zwalniani, właśnie z powodu redukcji liczby godzin przedmiotu, którego uczyli. Chcą wrócić, choć często świetnie odnaleźli się na rynku pracy, a oferowane przez szkoły warunki finansowe są kiepskie. Na razie najwięcej zgłoszeń mamy z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Łodzi, ale są też nauczyciele z innych, często małych miejscowości w całej Polsce; tacy, którzy musieli przekwalifikować się u szczytu kariery dydaktycznej, więc mogą jeszcze długo pracować w zawodzie nauczyciela. Zgłaszają się też najmłodsi absolwenci filologii klasycznej, podekscytowani perspektywą pracy z młodzieżą, na co dotąd nie mieli szans. Na szczęście nie mamy jeszcze luki pokoleniowej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Andrzej Duda podjął decyzję ws. ułaskawienia Roberta Bąkiewicza
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
Nieruchomości
Można otrzymać dotację na nowy piec gazowy. To już ostatnia szansa
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama