Jedna z pierwszych licytacji nietypowej ruchomości ma odbyć się 7 marca 2023 r. o godz. 10.00 w siedzibie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach.

Jak czytamy w komunikacie, przedmiotem oferty jest 0,12728813 Bitcoina (BTC). Urząd oszacował jej wartość na 12.703,00 zł. Cena wywoławcza wynosi 9.527,30 zł, czyli 75 proc. szacowanej wartości kryptowaluty. Jak zaznaczono, ponieważ licytowana ruchomość ma wartość większą niż 10 tys. zł, osoby biorące udział w licytacji będą musiały wpłacić wadium wysokości 10 proc. wartości szacunkowej, czyli 1.270,30 zł.

Specyficzność Bitcoina powoduje, że przedmiot licytacji jest wyjątkowy jednak, jak podkreśla skarbówka, sama licytacja będzie przebiegała w standardowej odsłonie, czyli każdy może w niej wziąć udział po uprzednim wpłaceniu wadium a wygrywa ten kto zapłaci najwięcej.

Klucz do portfela publicznego zostanie wydany po wpłacie całej należnej kwoty. Przekazanie klucza nastąpi w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach przy ulicy Dubois 16 w obecności pracownika urzędu skarbowego oraz prokuratora.

Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach poinformował rp.pl, że wystawiony na licytację bitcon pochodzi z zabezpieczenia prokuratorskiego. To właśnie prokurator zlecił skarbówce jego sprzedaż.

Czytaj więcej

Bitcoin – bohater, który przeszedł na ciemną stronę mocy?

Kryptowaluta to wirtualna waluta, która nie ma fizycznej formy. Daje możliwość płatności za dane dobra oraz usługi, w przypadku gdy dany sprzedawca zezwala na taką płatność. Kryptowaluta ma swoją wartość, i jest nazywana wirtualnym pieniądzem.

Kryptowaluty, jak wszystkie inne aktywa, mogą zostać odkupione oraz sprzedane, jak również mogą zmieniać swoją wartość w zależności od tego jaka jest sytuacja na rynku. Taka sama zasada dotyczy popularnych walut.