Sporo niejasności pojawia się wokół sprawy hiszpańskich nurków, których w niedzielę polskie służby morskie przetransportowały do portu w rejonie Górek Zachodnich. Mężczyźni przekonywali, że w środku nocy szukali w morzu bursztynów, ale według przekazów nie posiadali zezwoleń na nurkowanie, a ich łódź nie została nigdzie zarejestrowana. Jak pan skomentuję tę sytuację?
Kmdr por. rez. Artur Bilski: W tym kontekście musimy pamiętać o tym, jak mocno zaangażowani jesteśmy w pomoc zaatakowanej Ukrainie, w związku z czym, jako kraj ją wspierający, pozostajemy w sytuacji wojny hybrydowej z Rosją. Należymy jednak do NATO, więc otwarta agresja ze strony tego państwa nie wchodzi w grę. Jedyny sposób, w jaki Rosja może nam zaszkodzić, jako państwu frontowemu - oprócz wojny propagandowej, działań dezinformacyjnych i cyberataków - to podejmowanie działań wymierzonych w naszą infrastrukturę krytyczną i energetyczną. Planowanie takich działań odbywa się, o czym świadczą ataki na gazociągi na Morzu Bałtyckim. Z sabotażem wobec infrastruktury krytycznej mieliśmy do czynienia przy wybuchu gazociągu Nord Stream 2. Działania hiszpańskich nurków to klasyczne zbieranie informacji i rozpoznanie, czy i w jaki sposób chroniona jest infrastruktura strategiczna. Mogą one świadczyć też o możliwości przygotowania takich działań sabotażowych wobec naszej infrastruktury.
Czytaj więcej
Nurkowanie wokół Naftoportu to poważna sprawa, choć może wyglądać groteskowo. ABW i Straż Graniczna powinny były od razu wkroczyć – mówi płk Grzegorz Małecki, b. szef Agencji Wywiadu i były dyplomata m.in. w Hiszpanii.
Jak istotny jest rejon Zatoki Gdańskiej pod względem znajdującej się tam infrastruktury krytycznej?
Mieści się tam kluczowy dla naszego bezpieczeństwa energetycznego Naftoport, ale też kluczowa infrastruktura portowa. Aby ewentualne działania sabotażowe skierowane przeciwko niemu były skuteczne, najpierw potrzebne byłoby rozpoznanie. Mieliśmy do czynienia z sytuacją zatrzymania nurków, którzy działali nocną, niejawnie i potajemnie, a to mogłoby wskazywać na chęć zbierania danych. Pamiętajmy, że ochronę morskiej infrastruktury powinny stanowić zintegrowane systemy, chroniące ją pod wodą, na toni wodnej i nad wodą, czyli systemy antydronowe. Elementy podwodne są najbardziej newralgiczne, bo na przykład zbierających informacji nurków, czy drony podwodne o wiele trudniej jest zauważyć.