Reklama
Rozwiń

Komandor Bilski: Działanie hiszpańskich nurków to klasyczne rozpoznanie

Panuje nieco beztroskie podejście do ochrony obiektów infrastruktury krytycznej w Polsce, a zagrożenia nie są postrzegane jako realne, ale raczej jako wydumane - mówi "Rzeczpospolitej" kmdr por. rez. Artur Bilski, organizator Security Forum Szczecin, Prezes Zarządu think tanku Nobilis Media /www.nobilismedia.pl.

Publikacja: 19.01.2023 09:17

Komandor Bilski: Działanie hiszpańskich nurków to klasyczne rozpoznanie

Foto: PAP/Piotr Wittman

Sporo niejasności pojawia się wokół sprawy hiszpańskich nurków, których w niedzielę polskie służby morskie przetransportowały do portu w rejonie Górek Zachodnich. Mężczyźni przekonywali, że w środku nocy szukali w morzu bursztynów, ale według przekazów nie posiadali zezwoleń na nurkowanie, a ich łódź nie została nigdzie zarejestrowana. Jak pan skomentuję tę sytuację?

Kmdr por. rez. Artur Bilski: W tym kontekście musimy pamiętać o tym, jak mocno zaangażowani jesteśmy w pomoc zaatakowanej Ukrainie, w związku z czym, jako kraj ją wspierający, pozostajemy w sytuacji wojny hybrydowej z Rosją. Należymy jednak do NATO, więc otwarta agresja ze strony tego państwa nie wchodzi w grę. Jedyny sposób, w jaki Rosja może nam zaszkodzić, jako państwu frontowemu - oprócz wojny propagandowej, działań dezinformacyjnych i cyberataków - to podejmowanie działań wymierzonych w naszą infrastrukturę krytyczną i energetyczną. Planowanie takich działań odbywa się, o czym świadczą ataki na gazociągi na Morzu Bałtyckim. Z sabotażem wobec infrastruktury krytycznej mieliśmy do czynienia przy wybuchu gazociągu Nord Stream 2. Działania hiszpańskich nurków to klasyczne zbieranie informacji i rozpoznanie, czy i w jaki sposób chroniona jest infrastruktura strategiczna. Mogą one świadczyć też o możliwości przygotowania takich działań sabotażowych wobec naszej infrastruktury.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono