Reklama
Rozwiń

KE i Polska podpisały kluczowy dokument ws. KPO. Minister potwierdza

Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Są one kluczowe, by można było złożyć wniosek o pierwsze płatności z KPO - podało Polskie Radio, powołując się na nieoficjalne ustalenia swojej korespondentki w Brukseli. Te informacje potwierdził minister funduszy i polityki regionalnej, Grzegorz Puda.

Publikacja: 12.12.2022 08:44

KE i Polska podpisały kluczowy dokument ws. KPO. Minister potwierdza

Foto: Adobe Stock

mat

Jak informuje Polskie Radio, najpierw podpis pod dokumentem złożył minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, później podpisał się komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni.

Rozmówcy brukselskiej korespondentki w Komisji Europejskiej podkreślają, że wraz z podpisaniem ustaleń operacyjnych nie ma już biurokratycznych przeszkód, by Warszawa złożyła wniosek o pierwszą wypłatę z unijnego Funduszu Odbudowy. Jak jednak zaznaczają, by pieniądze zostały przekazane muszą być spełnione tak zwane kamienie milowe, czyli konkretne warunki.

Informację o podpisaniu przez Komisję Europejską ustaleń operacyjnych w sprawie polskiego KPO potwierdził Polskiej Agencji Prasowej minister Grzegorz Puda. 

Dokumenty trafiły do Brukseli na początku listopada. - Polska wysłała do Komisji Europejskiej potwierdzenie akceptacji wersji ustaleń operacyjnych (co uruchomi procedurę ich zatwierdzania, a następnie podpisywania). Ustalenia operacyjne to ponad 350 stronicowy dokument - informowało wówczas Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Czytaj więcej

Rząd wysłał do KE ważne dokumenty. Czy to szansa na pieniądze z KPO?

Przypomnijmy, że polski Krajowy Plan Odbudowy został w czerwcu zatwierdzony przez przedstawicieli 27 unijnych krajów w Radzie UE w wersji wynegocjowanej wcześniej między Komisją Europejską a rządem Mateusza Morawieckiego. Oprócz harmonogramu wdrażania reform oraz inwestycji zawiera „kamienie milowe”, czyli warunki i harmonogram przywracania standardów praworządności w Polsce.

Krajowy Plan Odbudowy przewiduje dla Polski 35,4 mld euro: 23,9 mld w dotacjach, 11,5 mld w pożyczkach. Pieniądze te, inaczej niż klasyczne fundusze polityki spójności, są przeznaczone nie tylko na inwestycje, ale też na reformy. Ich wypłata będzie następowała nie na podstawie dostarczonych faktur, ale zrealizowanych reform i osiągniętych celów.

Czytaj więcej

PiS chce pisemnych deklaracji KE ws. realizacji kamieni milowych
Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców